“O Gün Nimetlerden Mutlaka Hesaba Çekileceksiniz” Ayeti

“O Gün Nimetlerden Mutlaka Hesaba Çekileceksiniz” Ayeti

Kimler, hangi nimetlerden hesaba çekilecektir? “O gün, size verilen nimetten mutlaka hesaba çekileceksiniz” ayetini nasıl anlamalıyız?

Kur’an-ı Kerim, insanların nimetlerden hesaba çekileceğini şöyle bildiriyor:

“Sonra, o gün, size verilen nimetten mutlaka hesaba çekileceksiniz.” (Tekâsür sûresi, 8)

Nimet, bu dünyada kendisinden lezzet alınan ve hoşlanılan her şeydir. Hayat, sıhhat, âfiyet, içilen bir yudum tatlı ve soğuk su dahi bu nimete dahildir. Buna göre, yeryüzünde nimete sahip olmayan kimse yoktur. O halde kimler, hangi nimetlerden hesaba çekilecektir?

Allah’ın nimetlerine karşı nankörlük yapanlar, bu dünyada bütün çabaları, gayretleri ve himmetleri zevk ve safa içinde yaşamak, yemek içmek, gezip eğlenmek, şehvetlerini tatmin, nefislerinin dünyalık arzularını yerine getirmekten ibaret olanlardır. Onlar, dinden tamamen gâfil olan kâfirler ve dînî sorumluluklarını yerine getirmeyen fâsık mü’minlerdir. Her türlü nimetin Allah’tan geldiğini bilen, bunun karşılığında şükreden, ilme, iyi ve güzel işlere yönelen kimseler, Allah’a karşı vazifelerini yerine getirmiş olurlar. Böyle olanlar sorumluluklarını yerine getirmiş, Allah’ın huzuruna yüzü ak olarak çıkmayı hak etmiş olurlar.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

DÜNYADA HANGİ NİMETLERDEN HESAP SORULACAK?