Allah’ın Gizli ve Açık Her Şeyi Bilmesi ile İlgili Ayetler

Allah’ın Gizli ve Açık Her Şeyi Bilmesi ile İlgili Ayetler

Allah’ın gizleneni de açığa vurulanı da bilmesi ile ilgili ayetler.

Allah, gizleneni de açığa vurulanı da bilir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

ALLAH ÂŞİKÂR OLANI DA BİLİR, GİZLİYİ DE

Bir şeyi açığa vursanız da onu gizleseniz de fark etmez, çünkü Allah, her şeyi çok iyi bilmektedir. (Ahzâb suresi, 54. Ayet)

***

Ey iman edenler! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olan kimseleri yakın dost, sırdaş ve işlerinize vekil edinmeyin! Siz onlara safça sevgi gösterisinde bulunuyorsunuz. Oysa onlar size gelen gerçeği inkâr etmiş ve sırf Rabbiniz olan Allah’a inandığınız için Peygamber’i ve sizi yurdunuzdan çıkarmışlardır. Eğer siz gerçekten benim yolumda cihâd etmek ve rızâmı kazanmak maksadıyla yurdunuzu terk edip çıktıysanız, kâfirlere nasıl sevgi gösterip sır verebilirsiniz? Gerçek şu ki sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da ben çok iyi bilmekteyim. Bundan böyle içinizden kim onlara sevgi besler ve sır verirse, kesinlikle dümdüz yoldan sapmış olur! (Mümtehine suresi, 1. Ayet)

***

O, göklerde ve yerde ne varsa hepsini bilir. Sizin gizlediklerinizi de açığa vurduklarınızı da bilir. Allah, göğüslerde saklı tutulan bütün gizlilikleri bilir. (Teğabün suresi, 4. Ayet)

***

Söylemek istediğinizi ister içinizde gizleyin, ister açığa vurun hiç fark etmez. Çünkü O, göğüslerde saklanan en gizli düşünceleri bile tam olarak bilir. (Mülk suresi, 13. Ayet)

Kaynak: kuranvemeali.com

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/allahin-gizli-ve-acik-her-seyi-bilmesi-ile-ilgili-ayetler.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe