Mescidi Kuu Nerededir?

Mescidi Kuu Nerededir?

Mescidi Kuu nerededir? Mescidi Kuu’nun önemi nedir? Mescidi Kuu hangi olay üzerine inşaa edilmiştir? Mescidi Kuu hakkında kısaca bilgiler…

Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Tâif yolculuğundan dönerken Utbe ve Şeybe b. Rebîa’nın üzüm bağında dinlendikten sonra bahçenin bulunduğu yerden biraz aşağıda vadiye dönüldüğü yerde, Ebûzübeyde dağının eteğinde ve yolun kenarında biraz yüksekte bulunan incir ağaçlarının yanında namaz kılmış ve oradaki kuyudan su içmişti. Bunun hâtırasını canlı tutmak için yapılan bu mescide Mescidü’l-mevkıf adı da verilir.

2003 yılına kadar ayakta duran Osmanlı yapımı bu bina yıkılarak yerine modern bir tarzda yine taştan bir mescid yapılmıştır.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR? SURRE NE DEMEK? MESCİDİ HARAM NE DEMEK? ZEMZEM SUYU SAFA VE MERVE TEPELERİ PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) DOĞDUĞU EV DARUN NEDVE NE DEMEK? CENNETÜL MUALLA NERESİDİR? ARAFAT DAĞI NEDİR? ARAFAT DAĞI NEREDE?

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA’DAN KÂBE’YE DÖNDÜ?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/mescidi-kuu-nerededir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe