Sevr Mağarası Nedir? Nerededir?

Sevr Mağarası Nedir? Nerededir?

Sevr mağarası nerededir? Sevr mağarasının önemi ve fazileti nedir? İslam’da Sevr mağarasının yeri…

Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in Medine’ye hicret ederken gizlendiği mağaranın bulunduğu, Mescid-i Haram’ın güneydoğusunda yer alan dağdır. Yaklaşık 759 m. yükseklikte olan Sevr dağı Mescid-i Harâm’a 3 km. uzaklıktadır.

Ashabın büyük çoğunluğunun Medine’ye göçmesinin ardından hicrete karar veren Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Hz. Ebû Bekir -radıyallâhu anh-’la birlikte gece yarısı yola çıkarak Sevr dağına ulaştı ve bir mağaraya gizlendiler. Burada kaldıkları sürece Hz. Ebû Bekir -radıyallâhu anh-‘ın oğlu Abdullah geceleri gelerek elde ettiği bilgileri kendilerine aktarırdı.

Dârünnedve’de toplanarak durumu görüşen müşrikler Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘i öldürme kararı aldılar. Bu planı uygulamakla görevlendirilenler bütün çevreyi aradılar, hatta Sevr dağındaki mağaranın önüne geldilerse de rivayete göre bir örümcek mağaranın ağzına ağ örmüş olduğu için içeriye bakmadan döndüler. Üç gün sonra, önceden sözleştikleri bir kılavuz, develerle birlikte Sevr’e geldi ve Medine’ye doğru sahil yolundan hareket edildi.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR? SURRE NE DEMEK? MESCİDİ HARAM NE DEMEK? ZEMZEM SUYU SAFA VE MERVE TEPELERİ PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) DOĞDUĞU EV DARUN NEDVE NE DEMEK? CENNETÜL MUALLA NERESİDİR? ARAFAT DAĞI NEDİR? ARAFAT DAĞI NEREDE?

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA’DAN KÂBE’YE DÖNDÜ?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/sevr-magarasi-nedir-nerededir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe