Teravih Namazının Kılınışı

Teravih Namazının Kılınışı

Teravih namazı nasıl kılınır? Teravih namazı kaç rekattır? Teravih namazı evde nasıl kılınır? Terâvih namazının kılınışının erkekler ve kadınlar için yazılı, resimli ve videolu anlatımı…

Teravih Namazını Kılınışı (Resimli)

Teravih namazı hakkında hadisler ve teravih namazının kılınışı…

TERAVİH NAMAZI HAKKINDA HADİSLER

Hz. Peygamber buyurur: “Yüce Allâh Ramazan’da orucu farz kıldı, ben de (terâvih) namazını sünnet kıldım.” (İbn-i Mâce, Salât, 173)

“Kim, inanarak ve sevâbını Allâh’tan umarak Ramazan gecelerini ihyâ ederse, geçmiş günâhları affolunur.” (Buhârî, Terâvih, 46)

***

Ayşe vâlidemiz şöyle anlatır:

“Allâh Resûlü, Ramazan ayında bir gece mescidde nâfile namaz kılmıştı. Birçok kimse de ona iktidâ ederek namaz kıldı. Sabah olunca ashab, «Resûlullâh geceleyin mescidde namaz kıldı.» diye konuştular. Efendimiz ertesi gece de namaz kıldı. Halk, yine bunu konuştu; katılanların sayısı da iyice arttı. Üçüncü veya dördüncü gece insanlar yine toplandı. Öyleki mescit, onları alamayacak hâle gelmişti. Ancak Resûl-i Ekrem bu gece yanlarına çıkmadı. Sabah olunca Efendimiz:

«Yaptığınızı gördüm. Yanınıza çıkmaktan beni alıkoyan şey, namazın sizlere farz oluvermesinden korkmamdır.» buyurdu.” (Buhârî, Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 177)

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? – Erkekler için Video (Anlarımlı)

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? – Kadınlar için Video (Anlarımlı)

Teravih Namazı Nasıl Kılınır? – Erkeler için Video (Uygulamalı)

TERAVİH NAMAZININ KILINIŞI

Teravih namazı Ramazan geceleri yatsı namazından sonra ve vitir namazından önce kılınır. Teravih namazı 8 rekattan 20 rekata kadar kılınabilir

2 rekat Teravih namazının kılınışı şu şekildedir:

Rekat: Euzu-besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazı kılmaya” diye niyet edilir. Niyetten sonra “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır. Tekbirden sonra Subhaneke Duası Subhaneke’nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 2. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 2. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” denir ve oturulur. Son oturuşta “Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ Duaları” okunur. Duaların ardından “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye önce sağa sonra sola selam vererek namaz tamamlanır.

Selamdan sonra “Allahümme entesselam ve-minkesselam tebarekte ya zelcelal-i vel-ikram” duası okunur.

5 VAKİT NAMAZ NASIL KILINIR?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/teravih-namazinin-kilinisi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe