İkindi Namazının Kazası Nasıl Kılınır?

İkindi Namazının Kazası Nasıl Kılınır?

İkindi namazının kazası ne zaman ve nasıl kılınır? Erkek ve kadınlar için ikindi namazın kazasının kılınışı…

Bir Müslüman namazlarını kazaya bırakmamalı ve vaktinde kılmalıdır. Nitekim Kur’ân-ı Kerim’de Allah Teâlâ namazları vakitleri ile farz kıldığını beyan etmiştir. Ancak insanlık hali unutmuş, baygın düşmüş, uyuya kalmış ve benzeri sebeplerden dolayı vaktinde kılması gereken namazı kılamamış ise bu namazın kazasını bir an önce edâ etmelidir. Ayrıca kazaya kalmış namazları için tevbe ve istiğfar etmelidir.

Hangi Namazların Kazası Kılınır?

Sadece sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarının farzları ile vitir namazının kazası kılınır.

İkindi Namazının Kazası Ne Zaman Kılınır?

Kaza namazı kılmanın belirli bir vakti yoktur. Misal ikindi namazının kazası ikindi namazı vaktinde kılınır diye bir sınır yoktur. Kerâhat vakitler haricinde her zaman kaza namazı kılınabilir.

Kaza Namazından Önce Kamet Getirilir mi?

Erkekler bir vaktin kazasını kılacağı zaman önce ezan okurlar, sonra kamet getirerek namazlarını kılarlar. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman, hepsi için bir ezan yeterli olurken, her farz namazı için ayrı ayrı kamet getirmek sünnettir.

Hanımlar, Hanefi mezhebine göre kaza namazından önce ezan okumazlar ve kamet getirmezler.

İkindi Namazının Kazası Kaç Rekattır ve Nasıl Niyet Edililir?

İkindi namazının kazası 4 rekattır. Bir namaz nasıl kılınıyorsa kazası da aynı şekilde kılınır. Sadece niyet farkı vardır.

Euzu-besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de en son kılamadığım ikindi namazının farzını kılmaya” diye niyet edilir.

İkindi Namazının Farzının Kılınışı için tıklayınız…

İkindi Namazının Farzının Kazasının Kılınışı

1. Rekat

“Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de en son kılamadığım ikindi namazının farzını kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Subhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

2. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu okuruz.

3. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

4. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz. “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

Erkekler için İkindi Namazının Kazası Nasıl Kılınır? (Video)

Kadınlar için İkindi Namazının Kazası Nasıl Kılınır? (Video)

İslam ve İhsan

Kerahet vakitlerinde farz veya kaza namazı kılmanın hükmü nedir?

Hangi Vakitlerde Kaza Namazı Kılınır?

Sünnetlerin Yerine Kaza Kılabilir miyiz?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/ikindi-namazinin-kazasi-nasil-kilinir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe