“Nerede Olursanız Olun Ölüm Size Ulaşır” Ayeti

"Nerede Olursanız Olun Ölüm Size Ulaşır" Ayeti

“Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile.” ayetinde anlatılmak istenen nedir?

Ayet-i kerimede şöyle buyrulur:

Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile.” (Nisâ sûresi, 78)

Âyet-i kerîmenin devamı şöyledir: “Kendilerine bir iyilik dokunsa “Bu Allah’tan” derler; başlarına bir kötülük gelince de “Bu senden” derler. “Hepsi Allah’tandır” de. Bu topluma ne oluyor ki hiç söz anlamaya yanaşmıyorlar.”

NİSA SURESİ 78. AYETİNİN TEFSİRİ

İnsan yıldızlara çıksa, başka gezegenlere gitse,  gökdelenlerin en üst katında, en sağlam kalelerde, en lüks saraylarda da olsa ölüm onu her yerde yakalar. Bu sebeple ölümden korkmanın hiçbir anlamı yoktur. Mühim olan, ölüme her an hazır olmak, dünya hayatına bağlanıp kalmamak, üzerimize düşen vazifeleri eksiksiz yerine getirmektir.

Bu âyetin iniş sebebi hakkında şöyle bir rivayet vardır: Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz Medine’ye geldiğinde orada bolluk ve ucuzluk olmuştu. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem insanları İslâm’a davet etmeye başlayınca yahudilerin inadı ve münafıkların nifakı ortaya çıkmış, o sıralarda kıtlık ve pahalılık görülmeye başlamıştı.

İşte o zaman Yahudi ve münafıklar, “Biz böyle uğursuz adam görmedik. Bu geleli meyvelerimiz azaldı ve fiyatlar arttı, pahalılık çoğaldı” dediler. Bolluğu ve ucuzluğu Allah’a, darlığı ve pahalılığı peygambere isnad ettiler. Bunun üzerine bu âyet nâzil oldu. Cenâb-ı Hak bu gerçeğin iç yüzünü bir başka âyette şöyle açıklar: “Biz hangi ülkeye bir peygamber gönderdiysek, ora halkını (peygamberlere baş kaldırmalarından ötürü bize) yalvarıp yakarsınlar diye mutlaka yoksulluk ve darlıkla sıkmışızdır.” (A‘râf sûresi, 94)

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

DİNİMİZE GÖRE KORONAVİRÜS GİBİ SALGIN HASTALIKLARDA NE YAPMAMIZ GEREKİR?