Kur’an Bize Ne Diyor?

Kur’an Bize Ne Diyor?

Kur’an-ı Kerîm ne anlam ifade eder? Kur’an-ı Kerîm bize ne anlatır? Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’e göre Kur’an ne diyor?

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in tebliğinin esâsını ve ana çerçevesini Kur’ân-ı Kerîm teşkil etmiştir.

KUR’AN-I KERİM’İN 17 ÖZELLİĞİ

Allah Resûlü’nün sallallahu aleyhi ve sellem özlü ifadesiyle:

“Kur’ân-ı Kerîm:

Vukû bulacak her türlü fitneye karşı insanı selâmete erdiren, Önceki toplumların haberlerini, sonrakilerin durumlarını, insanlar arasında meydana gelecek hâdiselerin hükümlerini ihtiva eden, Hak ile bâtılı tefrik eden, Mâlayâni olmayan, Kendisini terk eden azgını Cenâb-ı Hakk’ın helâk ettiği, Onun dışında hidâyet arayanı Allah’ın dalâlete düşürdüğü, Hak Teâlâ’nın sapasağlam ipi, zikr-i hakîmi ve sırât-ı müstakîmi olan, Kendisine bağlananların hiçbir zaman sapmadığı, Onu söyleyen dillerin yanılmadığı, Âlimlerin kendisine doyamadığı, Çok tekrardan dolayı tâzeliğini asla kaybetmeyen, Üstünlüğü ve mu’cizeliği asla nihâyete ermeyen, Cinlerin, dinledikleri zaman; «Gerçekten biz, hayranlık veren bir Kur’ân dinledik» (el-Cinn 72/1) demekten kendilerini alamadıkları, Kendisiyle konuşanların doğru söylediği, Onunla hüküm verenlerin isâbet ederek âdil davrandığı, Onu tatbik edenlerin ecir gördüğü, Ona çağıranın dosdoğru yolu bulduğu ilâhî bir kelâmdır.” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 14; Dârimî, Fedâilü’l-Kur’ân, 1)

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN EN BÜYÜK MUCİZESİ

Kur’ân-ı Kerîm Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’in en büyük mucizesidir. Bir hâdis-i şerîfte şöyle buyrulur:

“Gönderilen her peygambere, insanların îmâna gelmesine vesile olacak bir mu’cize muhakkak verilmiştir. Bana verilen de Allah’ın gönderdiği Kur’ân-ı Kerîm’dir. Bu sebeple kıyâmet günü ümmetimin diğerlerinden sayıca çok olmasını ümit ediyorum.” (Bûhârî, İ’tisam, 1)

Kaynak: İslam Akaidi, Erkam Yayınları

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kuran-bize-ne-diyor.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe