Kurbanlık Hayvanlar Kaç Kişi İçin Kurban Edilebilir?

Kurbanlık Hayvanlar Kaç Kişi İçin Kurban Edilebilir?

Kurbanlık hayvanların kaç kişi için kurban edileceğiyle ilgili iki durum söz konusudur:

Koyun veya keçi yalnız bir kişi için kurban olarak kesilebilir. Nitekim Peygamberimiz [aleyhissalatü vesselam], bir koçu sadece kendisi için kurban etmiştir.

Ebû Saîd el Hudrî’den şöyle rivayet edilmiştir: “Resûlullah [aleyhissalatü vesselam] hayası burulmadık, kara gözlü, kara ağızlı ve kara ayaklı bir koçu kurban etmişti” (Tirmizî, Edâhî, 4; Nesâî, Dahâyâ, 14).

Deve, sığır, manda yedi kişi için kurban olarak kesilebilir. Peygamberimiz, sığır ve devenin yedi kişi için kurban olarak kesilebileceğini bildirmiştir.

Câbir b. Abdillah’dan rivayet edildiğine göre Peygamberimiz [aleyhissalatü vesselam] “Sığır ve deve yedi(kişi)ye (kurban edilebilir).” buyurmuştur (Müslim, Hac, 350; Tirmizî, Hac, 66).

Hz. Peygamber [aleyhissalatü vesselam]’ın yukarıdaki hadisine uyarak bazı sahabîlerin yedi ortak olarak deve kestiklerine dair rivayetler bulunmaktadır.

Câbir b. Abdullah’dan şöyle bir rivayet aktarılmaktadır: “Biz Resûlullah [aleyhissalatü vesselam] zamanında temettü’ haccı yapar ve ortaklaşa yedi kişiye bir sığır ve (yine) yedi kişiye bir deve kurban ederdik” (Müslim, Hac 353; Tirmizî, Hac, 66).

KAYNAK: Dr. Recep ÖZDİREK, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları, 2007, İstanbul

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kurbanlik-hayvanlar-kac-kisi-icin-kurban-edilebilir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe