Kurban Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Kurban Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kurbanlık olarak alınacak hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık satışı yapacak ve alacak vatandaşların doğru bilgilendirilmesi, artacak olan yurt içi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

HAYVANLARIN PASAPORTLARINA BAKIN!

Açıklamada, kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar içinse nakil belgesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.

İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunması gerektiğine işaret edilen açıklamada, veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

Açıklamada, hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanların, kurban hizmetleri komisyonlarınca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık satış yerlerinden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınması gerektiği vurgulandı.

Nakil esnasında hayvanların araçlara aşırı yüklenmemesine özen gösterilmesi istenen açıklamada, bu araçların hayvanların yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçlarının karşılanmasına ve yeterli havalandırma şartlarına sahip olması gerektiğine işaret edildi.

KURBAN KESERKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hayvan nakillerinde kullanılan araçlar, nakil öncesinde ve nakil sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu kurallara uymayan yetiştiricilerimize, kesim yerlerine ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı unutulmamalıdır. Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış kesimhaneler ile kurban hizmetleri komisyonunun önceden belirlediği kesim yerlerinde, köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesmeleri gerekiyor. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık kesimine izin verilmeyecektir. Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır.

ET EN HIZLI BOZULAN GIDA MADDESİ

Et en hızlı bozulan gıda maddelerindendir. Bu sebeple parçalama işlemi hızla yapılmalı, hijyenik eldivenler kullanılmalıdır. Kesim sonrasında kanın iyice akıtılması, iç organların uygun bir şekilde çıkartılması, temiz ve keskin bıçakların kullanılması ve genel hijyen kurallarına azami derecede uygun davranılması gıda güvenirliliği ve insan sağlığı için önem arz etmektedir.”

Açıklamada ayrıca, kesilen kurbanın küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları, eğer kesim sırasında görevli kişilere teslim edilmemiş ise mutlaka muhtarlıklara, belediyelere veya il, ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine teslim edilmesi gerektiği ifade edildi. Böylece kesilen kurbanın bilgisayar destekli veri tabanından düşülmesi suretiyle, hayvan kayıt sisteminin güncellenmesinin de sağlanmış olacağına vurgu yapıldı.

Sonuç olarak vatandaşlarımız kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçmeli.

Çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar ile gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç ve gelişimini tamamlamamış hayvanları ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanları kurbanlık olarak seçmemeye özen göstermelidir.

Vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan alırken mağdur olmamaları için açıklanan hususlara dikkat etmeleri, kurbanlık hayvan satıcılarının da aynı özeni göstermeleri gerekmektedir.

Kaynak: AA

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kurban-secerken-bunlara-dikkat-edin.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe