Kaçan Kurban Vurularak Yaralanırsa Eti Yenir mi?

Kaçan Kurban Vurularak Yaralanırsa Eti Yenir mi?

Kesilirken kaçan kurbanlık bir hayvanın, yakalamak için silahla yaralandıktan sonra, ölmeden önce kesilmesi halinde bu kurban dinen sahih ve geçerli olur mu?

Hayvanın dine uygun şekilde kesilmesine tezkiye denilir. Tezkiye, İhtiyârî tezkiye ve zarûrî tezkiye olmak üzere ikiye ayrılır. İhtiyârî tezkiye hayvanın bilinen şekilde kesilmesidir. Zarûrî tezkiye ise kesilecek hayvanın vücudunun herhangi bir yerinde açılacak yarayla kanın akması ve bu şekilde ölmesidir. Bu tezkiye türü, daha çok av hayvanları için geçerlidir.

Fakat evcil hayvanlar, yabanileştiği veya ürküp kaçtıktan sonra onları yakalayıp usulüne uygun bir şekilde kesmek mümkün olmadığı takdirde, hayvan vurulur ve mümkünse ölmeden önce boğazından kesilir. Böylece kurban ibadeti yerine getirilmiş olur, hayvanın eti de yenebilir. Diğer yandan, böyle bir hayvanı vurduktan sonra, hayvan bıçakla kesilmeden önce ölecek olsa bile, yine ibadet yerine getirilmiş sayılır ve hayvanın eti yenebilir.

Dolayısıyla kurbanlık bir hayvan kaçtıktan sonra, onu yakalayıp normal usullerle kesmek mümkün olmazsa, hayvanın silahla vurulup öldürülmesiyle kurban ibadeti de yerine getirilmiş olur ve eti de helaldir.

KAYNAK: Dr. Recep ÖZDİREK, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları, 2007, İstanbul

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kacan-kurban-vurularak-yaralanirsa-eti-yenir-mi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe