Kurban Fiyatları Ne Kadar?

Kurban Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul’da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kurban pazarlarında satışa çıktı, ilk pazarlıklar yapıldı. Peki İstanbul’da kurban fiyatları ne olacak? Kurbanlık hayvan fiyatları kaç liradan başlıyor, zam bekleniyor mu? 2019 büyükbaş ve küçükbaş kurban fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlıklar İstanbul’a getirilmeye başlandı. Anadolu ve Trakya’dan gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar kurban pazarlarında satışa çıktı, ilk pazarlıklar yapıldı.

2019 KURBAN KG FİYATLARI

İstanbul’da bu yıl Kurban Bayramı’nda 80 bin civarında büyükbaş, bir milyona yakın da küçükbaş kesilmesi beklenirken geçen yıla göre kurbanlık fiyatlarının yüzde 10-15 civarında artacağı tahmin ediliyor ve canlı kilogram fiyatlarının büyükbaşta 26, küçükbaşta ise 23 liradan başlaması öngörülüyor.

2019 KURBAN FİYATLARI NE KADAR?

İstanbul’da kilogram fiyatı 26 lira olarak hesaplanan büyükbaş kurbanlıklar 8 bin ile 25 bin TL arasında satılıyor. Kilogramı 23 lira olması öngörülen küçükbaş kurbanlık fiyatları ise bin ile 1.700 TL arasında değişiyor.

KURBAN FİYATLARI ARTACAK MI?

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olduğunu belirterek, “Geçen yıl kurbanlık canlı büyükbaşların kilogram fiyatları 22-23 lira civarından başlıyordu. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu düşünürsek artışın enflasyondan düşük olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

2019 KURBANLIK KOYUN FİYATLARI NE KADAR?

Küçükbaşta da geçen yıla göre yüzde 10-15 artış yaşanmasını beklediklerini aktaran Yücesan, “Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Ancak hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyelere inmesi mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı.

KURBAN BAYRAMI’NIN ANLAMI NEDİR?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah’a yakınlık sağlamaya vesile olan şey” anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, “ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan” demektir.

Kur’an’da geçen İbrahim peygamber ve oğlu İsmail -aleyhisselam- ile ilgili kıssadan yola çıkarak kurban kavramı adanmışlığı, Allah’a teslimiyeti ve ona karşı şükür içinde olmayı ifade etmektedir.

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kurban-fiyatlari-ne-kadar.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe