İlk Hac Kafilesi 21 Ağustos’ta Yola Çıkıyor

İlk Hac Kafilesi 21 Ağustos'ta Yola Çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2015 yılı hac organizasyonunun detayları açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri verilerine göre, bu yıl ülkemizden 59 bin 200 kişi kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirebilecek. İlk hac kafileri 21 Ağustos’ta İstanbul’dan yola çıkacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri verilerine göre, 1 milyon 244 bin 629 vatandaş hac görevini ifa edebilmek için müracaatta bulundu. Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulunun bütün ülkelere yönelik kota kararı ile Kabe ve etrafında yapılan düzenlemeler nedeniyle bu yıl ülkemizden 59 bin 200 kişi kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirebilecek. Türkiye’den kutsal topraklara gidecek 30 bin 775 erkek ve 28 bin 425 kadın bulunuyor.

İLK KAFİLE 21 AĞUSTOS’TA HAREKET EDECEK

Hacca gidecek ilk kafileler 21 Ağustos 00.05’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan hareket edecek. Ankara’dan ise ilk kafile 21 Ağustos saat 18.45’te Esenboğa Havalimanı’ndan Medine’ye hareket edecek. Ankara’dan hareket edecek iki kafile toplam 450 kişiden oluşuyor.

3 BİN 661 GÖREVLİ OLACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 bin 640 görevlisiyle hacılara hizmet sunacak. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da fetva, irşat ve eğitim; sağlık; denetim, gözetim ve rehberlik; kiralama, iskan ve koordinasyon; karşılama; nakil ve ayniyat ekipleriyle 59 bin 200 vatandaşa hizmet verecek.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA 600 KİŞİLİK KONTENJAN

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, şehit yakınlarına, gazi ve gazi ailelerine 600 kişilik kontenjan ayrıldı. Ayrılan kontenjanın tamamına kayıt yapıldı ve şehit yakınları ile gazi ve gazi aileleri kutsal topraklarda hac görevini yerine getirebilecek.

1919 DOĞUMLU HACI ADAYI

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre hacıların yaş ortalaması 60’ı buluyor. Bununla birlikte bu yaş ortalamasının oldukça üstünde hacı adayları da yer alıyor. Mersin’de yaşayan 1919 doğumlu Ayşe Şimşek bu yılın en yaşlı hacı adayı olarak görülüyor.

Kocaeli’de yaşayan Esmira Ecrin Yavuz ise ülkemizde bu yılının en küçük hacı adayı olarak kayıtlara geçti. 29 Temmuz 2015 tarihinde doğan Esmira Ecrin Yavuz, yaklaşık 3 aylık bir bebekken kutsal topraklarda manevi havayı teneffüs edecek.

Hac dönüşleri ise 27 Eylül’de başlıyor. Hac döneminin ardından son kafile 19 Ekim’de yurda dönecek.

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/ilk-hac-kafilesi-21-agustosta-yola-cikiyor.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe