Bilim Adamları: Oruç Tutmak Ömrü Uzatıp Birçok Hastalığı Engelliyor

Bilim Adamları: Oruç Tutmak Ömrü Uzatıp Birçok Hastalığı Engelliyor

New England Tıp dergisindeki bir makalede, günün 6-8 saatinde gıda tüketip geri kalan 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın, birçok hastalığı engellemenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü ve ömrü uzattığı tespiti yapıldı.

Uzmanlar, günün 16-18 saatinde yemekten uzak durmak veya haftada belirli aralıklarla oruç tutmanın ömrü uzattığını ve birçok hastalığı engellediğini tespit etti.

New England Tıp dergisinde çıkan bir makalede, günün 6-8 saatinde gıda tüketip geri kalan 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın, birçok hastalığı engellemenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü ve ömrü uzattığı tespiti yapıldı.

Orucun obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde bir metot olarak önerilebileceği vurgulanan makalede, bunun için “günlük sınırlı tüketim” ve “haftada 2 gün oruç tutma” olarak 2 yöntem ortaya konuluyor.

İnsan ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylere dayanan çalışma, belirli aralıklara oruç tutmanın metabolizmada yenilenmeyi sağladığı için hücre sağlığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.

Makalede yer alan tespitler arasında, orucun insülin direncini artırması nedeniyle diyabete iyi geldiği de yer alıyor.

Kaynak: AA

ORUÇ İLE İLGİLİ BENZER HABERLER

ORUÇ TUTMANIN BİLİMSEL FAYDALARI AZ YEMENİN VE ORUCUN FAYDALARI ORUÇ NEDİR? ORUCUN FAYDALARI NELERDİR? HZ. MEVLANA’YA GÖRE ORUCUN FAYDALARI ORUCUN FAYDALARI RAMAZAN VE ORUCUN KAZANDIRDIKLARI

 

ORUCUN HİKMETİ NEDİR? ORUÇ NİÇİN FARZ KILINMIŞTIR?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/bilim-adamlari-oruc-tutmak-omru-uzatip-bircok-hastaligi-engelliyor.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe