Hz. İbrahim’in (a.s.) Misafir Ağırlama Adabı

Hz. İbrahim’in (a.s.) Misafir Ağırlama Adabı

Misâfiri çok seven, çok ikram eden, son derece cömert ve şerefli bir Peygamber olan Hz. İbrâhim’in (a.s.) misâfirperverliği ve misâfir ağırlama âdabı…

Hz. İbrâhim’in (a.s.) fârik vasıflarından biri de misâfirperverliği idi. O, misâfiri çok seven, çok ikrâm eden, son derece cömert ve şerefli bir Peygamberdi.

MİSAFİRLER BABASI

Hz. İbrâhim’in (a.s.) misâfir gelmediği günler yollara çıkar, misâfir arar ve yoldan geçen misâfirleri ikrâm etmek üzere evine getirirdi. Gelip geçen herkese yedirip içirirdi. Bu yüzden onun ünvânı, “Ebu’l-Adyâf: misâfir­ler babası” olmuştu. (İbn-i Sa’d, I, 47)

Cenâb-ı Hak, Hz. İbrâhim’in (a.s.) misâfirperverliğini bizlere örnek olarak şöyle anlatır:

“Andolsun ki elçilerimiz (melekler) İbrâhim’e (a.s.) müjde getirdiler ve; «–Selâm (sana!)» dediler. O da; «–(Size de) selâm.» dedi ve hemen kızartılmış bir buzağı getirdi.” (Hûd, 69)

“İbrâhim’in (a.s.) ağırlanan misâfirlerinin haberi sana geldi mi? Onlar İbrâhim’in (a.s.) yanına girmişler, selâm vermişlerdi. İbrâhim (a.s.) de selâmı almış, içinden; «Bunlar, yabancı.» demişti. Hemen âilesinin yanına giderek semiz bir dana (kebabını) getirmiş, onların önüne koyup; «Buyrun, yemez misiniz?» demişti.” (ez-Zâriyât, 24-27)

HZ. İBRAHİM’İN (A.S.) MİSAFİRLERİ

İbn-i Abbâs’tan nakledildiğine göre Hz. İbrâhim’e (a.s.) gelen bu misâfirler; Cebrâîl, İsrâfîl ve Mîkâîl (a.s.) idi. (Kurtubî, XVII, 44)

Hz. İbrâhim (a.s.) misâfirlerinin selâmını en güzel şekilde alıp onları evine buyur etmiş, yemek hazırlamak için onların yanından ayrılırken kendilerine sezdirmeden yavaşça dışarı çıkmış ve en semiz ve değerli hayvanlarından birini kesip kızarttıktan sonra misâfirlerine güzel bir şekilde ikrâm etmiştir. Bu ikrâmını da bizzat kendisi yapmış ve misâfirlerine zevkle hizmet etmiştir.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 2, Erkam Yayınları

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/hz-ibrahimin-a-s-misafir-agirlama-adabi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe