Gençler Sabah Namazında Buluştu

Gençler Sabah Namazında Buluştu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Camiler Haftası teması arasında yer alan “Geç gelme genç gel” çağrısına cevap veren gençler, Türkiye’nin birçok yerinde belirlenen camilerde sabah namazını kıldı. “Ümmeti sabah namazına giden gençler uyandıracak” sloganıyla örgütlenen gençler,  sabah namazında buluşarak ümmet-i Muhammed için dua etti.

“Ümmeti sabah namazına giden gençler uyandıracak, Gençler sabah namazında buluşuyor” sloganlarıyla çeşitli platformlarda örgütlenen gençler, sabah namazını belirlenen camilerde kıldı.

İSTANBUL’DA ‘ÜMMETİ SABAH NAMAZINA GİDEN GENÇLER UYANDIRACAK’

“Gençler sabah namazında buluşuyor” sloganıyla çeşitli platformlarda bir araya gelen gençler, Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye destek için sabah namazının ardından eylem yaptı.

Sabah namazını Eyüp Sultan Camisi’nde kılan İstanbul’daki gençler, namaz sonrası cami önünde “Diren Mursi Türkiye Seninle” yazılı pankart açarak Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi aleyhine slogan attı.

Gazeteci Adem Özköse topluluğa hitaben yaptığı konuşmada Sisi’yi ve ona destek veren Batı ülkelerini eleştirdi.  Mısır’daki darbe karşıtı gösterilerde öldürülen Esma Biltacı’nın ağabeyi Ammar Biltacı da Muhammed Mursi’ye destek veren Türkiye Müslümanlarına teşekkür etti.

Davet ve Kardeşlik Vakfı Genel Başkanı Yazar Recep Songül ise Müslüman gençliğin sabah ve teheccüd namazlarında bir araya gelmesini dilediğini ifade etti.

Edirne Ortak Akıl ve Düşünce Derneği BaşkanI Veysel Güner, namaz sonrası yaptığı açıklamada, “Başta Mursi, Filistin, Suriye, Çin zulmündeki Doğu Türkistan’a dua ettik. Biz gençler olarak gerçek devrimin sabah namazları olduğunu düşünüyoruz. Bunu geleneksel hale getirmeyi istiyoruz” dedi.

İZMİR’DE GENÇLER CEMAATLE SABAH NAMAZI KILDI

Sosyal medyadan yapılan çağrılarla Konak ilçesi Kemeraltı Çarşısı’ndaki tarihi Hisar Camisi’nde bir araya gelen gençler, okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından cemaatle sabah namazını kıldı. Namazın ardından caminin ortasında daire oluşturan gençler, Hüseyin Dursun’un duasına eşlik etti.

Namazın ardından basın açıklaması yapan Muhammet Enis Özel, “Gençler Namazda Buluşuyor” etkinliğinin İzmir’de olduğu gibi 40 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Dünya Müslümanlarının zulüm gördüğünü ifade eden Özel, İslam coğrafyasının huzur bulması için tüm Müslümanların bilinçlenerek dua etmesini istedi.

Etkinliğe kadınlar da caminin üst katında kendilerine ayrılan bölümde yer alarak destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

RİZE ZULME UĞRAYANLAR İÇİN DUA EDİLDİ

Rize’li gençler de sabah namazında Eski Orta Camide buluştu. Kılınan sabah namazının ardından, kendilerini Türkiyeli Gençler olarak adlandıran bir grup, caminin avlusunda toplanarak başta Mısır olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde zulme uğrayan insanlar için dua etti.

Grup adına açıklama yapan Yahya Çağlar Akarsu, Mısır halkının oyları ile seçilen Muhammed Mursi’nin 2013 yılının  Temmuz ayında yapılan askeri darbe sonucu Sisi yönetimi tarafından zindana atıldığını belirtti.

Mursi ve arkadaşları olmak üzere Mısır’ın kahraman devrimcileri ilk günden itibaren Sisi cuntasına direndiğini ifade eden Akarsu, “Rabia meydanındaki destansı direniş vasıtasıyla bütün dünya ümmeti Muhammed’in yiğit evlatlarının, İhvan’ın kahraman gençlerinin hürriyet ve adalet için neleri göze alabileceklerini gördü. Dünya var oldukça Rabia Meydanı’nda kanla yazılan tarih hiç bir zaman unutulmayacak. Mısır’ın kahraman devrimcileri ümmetimizin tarihinde birer kahramanlık destanı ve hürriyet meşalesi olarak yerlerini alacaktır” dedi.

AFYON İSLAM COĞRAFYASINA DUA ETTİ

Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu himayesinde bir araya gelen gençler, sabah namazını İmaret Cami’nde kıldı. Gençler, namazın ardından İslam coğrafyasında zulüm altında inleyen Müslümanların huzura kavuşması ve zafer elde etmesi için dua etti.

Tekbirlerin ve tevhidlerin getirildiği dua sonrasında gençler adına konuşma yapan Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Plotformu sözücü Emrah Altunkaya, İslam aleminin kaderinin ortak olduğunu, Kudüs, Kahire ve Şam’ın geleceğinin aynı zamanda İstanbul, Konya ve Afyonkarahisar’ın kaderi olduğunu söyledi.

Altunkaya, “İçinde bulunduğumuz bu durumdan hep birlikte, saflarımızı sıklaştırarak yeniden kardeş olarak çıkmaktan başka yolumuz yoktur. Biz gücün, zorbalığın hakim olduğu bir dünya değil, adaletin, barışın, kardeşliğin hakim olduğu bir dünya istiyoruz. Bunun tek yolu da İslam’ın diriltici nefesidir ve bugün dünya her zamankinden daha çok bu nefese, ruha muhtaçtır. Alem-i İslam’ın dört bir tarafını kaplayan bu kara bulutlar mutlaka bir gün dağılacak ve Müslümanlar da dünyadaki diğer insanlar gibi hür bir şekilde yaşayacaktır” dedi.

Basın açıklamasının ardından gençlere, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından çorba ikram edildi.

DENİZLİ MISIR KAHRAMANLARINI SELAMLADI

Denizli’de ise Delikliçınar Yenicami’de sabah ezanıyla buluşan gençler, namazın ardından cami avlusunda toplandı. Gençler, Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mısır ve Filistin bayraklarının yanı sıra “Gençler Mısır zindanlarındaki kahramanları selamlamak için sabah namazında toplanıyor” posteri açtı.

Denizli Gönüllüler Hareketi adına basın açıklamasını okuyan Salih Tekin, Mısır halkının oyları ile cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’nin askeri darbe sonucu Sisi yönetimi tarafından zindana atıldığını belirtti. Tekin, “Dünya var oldukça Rabia Meydanı’nda kanla yazılan tarih hiçbir zaman unutulmayacak. Mısır’ın kahraman devrimcileri ümmetimizin tarihinde birer kahramanlık destanı, hürriyet meşalesi olarak yerlerini alacaklardır” ifadesini kullandı.

GENÇLER DİYARBAKIR ULU CAMİ’DE BİR ARAYA GELDİ

Diyarbakır’da  aralarında Özgür-Der ve Aydınlık Yarınlar İçin Hak ve Özgürlükler Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği gibi sivil toplum kuruluşu üyelerinin de bulunduğu bir grup, Ulu Cami’de bir araya geldi.

Sabah namazının ardından cami meydanında toplanan grup, Mursi posterleri ve Rabia işaretinin bulunduğu dövizleri taşıyarak, Mursi lehine slogan attı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Özgür-Der Üyesi Ahmet Maruf Demir, Mısır devrimcilerinin ilk günden itibaren Sisi cuntasına karşı direndiklerini söyledi.

Demir, “28 Şubat darbesinin mazlumlarından Yakup Köse kardeşimize de özgürlük istiyoruz. Yeni Türkiye geçmişin izleriyle hesaplaşmaya ancak bu mazlum insanları özgürleştirerek başlayabilir” şeklinde konuştu. Demir, ayrıca, 3. yılında Uludere için de adalet istediklerini sözlerine ekledi. Grup, açıklamanın ardından yapılan dua sonrası dağıldı.

Kaynak: AA

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/gencler-sabah-namazinda-bulustu.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe