Allah’ın Yardımı ile İlgili Ayetler

Allah’ın Yardımı ile İlgili Ayetler

Allah’ın yardımı ile ilgili ayetler hangileridir?

Müminler ancak Allah’tan yardım dilerler. Allah da her kuluna yardım eder. Nitekim bazı ayet-i kerimelerde şöyle buyrulmaktadır:

ALLAH’IN YARDIMI HAKKINDA AYETLER

Yoksa ey mü’minler! Sizden önceki mü’minlerin başına gelenler sizin de başınıza gelmeden, onların yaşadıkları sıkıntıları çekmeden cennete girebileceğinizi mi sandınız? Onlara öyle ezici fakirlikler, öyle kımıldatmayan sıkıntılar dokundu ve öylesine sarsıldılar ki sonunda peygamber ve yanındaki mü’minler: “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek hale geldiler. Şunu bilin ki Allah’ın yardımı pek yakındır. (Bakara / 214. Ayet)

***

Rabbimiz! Sadece sana kulluk eder ve sadece senden yardım isteriz. (Fatiha / 5. Ayet)

***

Ey iman edenler! Siz Allah’ın dinine ve peygamberine yardım ederseniz, Allah da size yardım eder ve bu uğurda bulunduğunuz her yerde ayaklarınızı sağlam tutar, kaydırmaz. (Muhammed / 7. Ayet)

***

Onlara şöyle de: “Karanın ve denizin karanlıklarına, tehlikelerine maruz kaldığınızda sizi bundan kim kurtarır? Ki böyle anlarda tüm samimiyetinizle boyun bükerek, bazan O’na ağlaya sızlaya yakarır, bazan içten içe dua eder ve: «Eğer Allah bizi bu sıkıntıdan kurtarırsa, söz veriyoruz, kesinlikle şükredenlerden olacağız!» diye yalvarırsınız.” (En’âm / 63. Ayet)

***

De ki: “Sizi bu tehlikelerden ve her türlü sıkıntıdan sadece Allah kurtarıyor; fakat kurtardıktan sonra siz yine O’na ortak koşuyorsunuz.” (En’âm / 64. Ayet)

***

Gerçek şu ki Allah size pek çok yerde ve bu arada Huneyn gününde yardım etmişti. O gün sayıca çokluğunuz sizi gururlandırmış, fakat bu size hiçbir fayda sağlamamıştı. Onca genişliğine rağmen yeryüzü size dar gelmiş, sonra da arkanızı dönüp kaçmıştınız. (Tevbe / 25. Ayet)

***

Sonra Allah, Rasûlü’nün ve mü’minlerin üzerine iç huzuru ve güven duygusu veren rahmetini indirdi, ayrıca göremediğiniz ordular gönderdi ve o inkârcıları ağır bir yenilgiye uğrattı. Kâfirlerin cezası işte budur! (Tevbe / 26. Ayet)

***

Rasûlüm! Allah’ın yardımı ve fetih geldiği zaman, (Nasr / 1. Ayet)

Kaynak: www.kuranvemeali.com

İslam ve İhsan

İNSANI ALLAH’TAN UZAKLAŞTIRAN VE ALLAH’A YAKLAŞTIRAN ŞEYLER