Afrikalı Albinoların Yüzünü Türk Hayırseverler Güldürdü

Afrikalı Albinoların Yüzünü Türk Hayırseverler Güldürdü

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, kurban organizasyonu çerçevesinde Afrika’da büyük mağduriyetler yaşayan albinoların yüzünü güldürerek, onlarla Kurban Bayramı’nın bereketini paylaştı.

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın Tanzanya Temsilcisi Mustafa Dirier, Tanzanya’nın en büyük şehri olan Darüsselam’da yaşayan 500 albino ailesine kurban eti dağıttıklarını söyledi.

Ülkede albino oldukları için toplumdan dışlanan binlerce kişi bulunduğuna dikkati çeken Dirier, “Tanzanya toplumunun tamamını kucaklamak ve farkındalık oluşturmak için albinolara yapılan bu yardım sembolik önem taşıyor.” dedi.

Vakfın, Kurban Bayramı gibi paylaşma ruhunun canlandığı önemli günlerde toplumun her ferdi ile kucaklaştığını ifade eden Mustafa Dirier, bayram boyunca bölge halkıyla kaynaşmak için çok sayıda program ve davet düzenlendiğini belirtti.

Dirier ayrıca, Hüdayi Vakfı’nın bu yıl Darüsselam’daki albino ailelerin yanı sıra Zanzibar, Dodoma, Morogoro, Mtwara ve Pwani şehirlerinde de kesilen kurbanların etlerini yaklaşık 20 bin aileye ulaştırdıklarını bildirdi.

AFRİKALI ALBİNOLAR KORKUYLA YAŞIYOR 

Genetik bir durum olan albinizmde, vücutta doğuştan melanin pigmentlerinin eksikliği deri, saç, tüy ve gözlerin beyaz renkli olmasına yol açıyor.

Dünya genelindeki albinolu bireyler arasında en zor durumda olanların başında ise güneşin yakıcı sıcağıyla mücadele etmenin yanı sıra büyücüler tarafından öldürülme korkusu yaşayan Afrikalılar geliyor. Albinolar, Afrika’nın bazı ülkelerinde zengin olmak, iyi bir kısmet bulmak veya sağlığına kavuşmak için öldürülüyor.

Tanzanya’da 2000 yılından bu yana aralarında çocukların da olduğu en az 75 bin albinonun büyücüler tarafından öldürüldüğü, 62 binden fazla albinonun ise büyücülerin elinden yaralanmalarına rağmen kaçmayı başarabildiği belirtiliyor.

Kaynak: AA

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/afrikali-albinolarin-yuzunu-turk-hayirseverler-guldurdu.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe