Yüzakı Bu Ay “islam’ın Rahmeti”ni İşliyor

Yüzakı Bu Ay "islam'ın Rahmeti"ni İşliyor

Bir süredir, İslam’ın “terör ya da terörist” kelimeleriyle yan yana getirilmesi için yoğun bir uğraş sarf edildiği gözlemleniyor. Karikatür krizinden, Papa’nın İslam karşıtı söylemlerine, 11 Eylül hadiselerinden, İslâmofobik yayınlara… senelerdir bunun çalışması yapılıyor. Son olarak Ortadoğu’da IŞİD eliyle ortaya koyulan senaryonun da tüm bu olanlardan bağımsız olduğu pek düşünülemez. Dünyada “İslam”a yapıştırılmaya çalışılan bir imaj ve algı çalışması yürütülüyor. Oysa İslam, “rahmet” demek, “merhamet” demek, “fedakarlık” demek. İslam dininde olmayan hakikatlerin dünyaya kabul ettirilmeye çalışıldığı bir zamanda Yüzakı dergisi bu ayki dosya konusunda “İslam İnsanlığa Rahmettir!” diyor.

Tahrik edici filmler, Müslüman ülkelerin sosyal karışıklıklara zemin oluşturacak bataklıklara çevrilmesi, mezhep farklılıklarının düşmanlıklara dönüştürülmesi. Onlara ve ortaya koydukları «film»lere göre; İslâm’ın şiddet dîni, düşmanlık, bencillik ve acımasızlık dîni olduğuna herkesi inandırmaya çalışıyorlar.

Bunca çalışma karşılıksız kalmıyor tabiî… Fitneye âlet olanlar, asabiyete yenik düşenler, yangına körükle gidenler de eksik olmuyor.

Hâlbuki, şu kan gölüne dönen coğrafya, batılılar burnunu sokmadan önce, işgaller, tecavüzler, Ebû Gureybler yaşanmadan önce; çeşit çeşit millet, mezhep ve dinden insanların birbirini incitmeden asırlarca yaşadığı bir coğrafya idi.

14 asırdır, yüz milyonlarca müslümanın ortasında; Yezîdîsi, Dürzîsi, Nusayrîsi, Süryânîsi… bugüne nasıl geldi? Kültürünü, toprağını, mâbedini nasıl getirdi? Kim korudu onların varlığını, ırzını, hattâ mülkiyet hakkını?unnamed (4)

Elbette ki İslâm korudu, İslâm’ı hakikatiyle yaşayan müslümanlar korudu. Çünkü İslâm vicdanlara bir çağrıda bulundu. O çağrıya kulak verip îmân edenler, müslüman oldu. Kabullenmeyenler, siyasî hâkimiyetine isyan etmedikçe; canını, malını, ırzını, dînini, neslini korudu. Çünkü İslâm rahmet dînidir. Çünkü İslâm kardeşliktir, fedâkârlıktır, merhamettir. Tam da bu hakikatlerin bir meşheri: Kurban Bayramı…

SAKLI OLAN HAKİKAT: KURBAN BAYRAMI

Kurban; görünürde bir canlıyı boğazlamak. Fakat bâtınına bakılırsa, o kurban; insanı boğazlanmaktan kurtarmak için lutfedildi. İnsan; hayâtiyetini sürdürmek için, zaten bitki ve hayvanattan istifade mecburiyetinde. Fakat bunu israfa, zulme dönüştürmemeli. Bu istifadeyi de rahmetle, merhametle yapmalı… Sonra, bunu ikrâma, fedâkârlığa, cömertliğe dönüştürmeli. Kurbanı, kardeşlik sofrasına dönüştürmeli. Kurban bize bunu tâlim ediyor.

İslâm Rahmet Dînidir. Kardeşlik, fedâkârlık, merhamettir.

Genel Yayın Yönetmeni M. Ali Eşmeli; İslâm’ın rahmet dîni olmak yanında, yegâne hak din, kitabı bozulmamış, kendinden önceki peygamberleri tasdik eden, dosdoğru ve âdil tek hakikat oluşundan dolayı, düşmanlarının ona yalan, iftira ve hilelerle saldırmaktan başka bir çare bulamadığını dile getirdi. Müslümanlara düşenin, bu oyunlara aldanmayacak basîret ve kardeşliği sergilemek olduğunu vurgulayarak…

Osman Nûri Topbaş, dînimizdeki iki bayramı ve hayatın hakkını verenleri bekleyen “Gerçek Bayram”ı kaleme aldı.

Hazret-i Mevlânâ’nın Gönül Deryâsında Sır ve Hikmet İncileri’nde Padişahlar Padişahı’na takdim edilecek hediye, yani Hakk’ın sonsuz ilmi ve rahmeti karşısında gayretlerimizin hakikî mahiyeti anlatıldı.

IŞİD ŞİDDETİ, İSLAM’IN RAHMETİ

Dünya gündemindeki IŞİD şiddeti, makalelere yansıdı. İslâm’ın rahmet dîni olduğunun kaynaklardaki ve tarihteki misalleri ortaya kondu. Meselenin bir başka yönü olan, İslâm’ı rahmet dîni olarak takdim ederken, terbiyenin gerektirdiği ciddiyet ve dik duruşu da kaybetmemenin altı çizildi. Kurban’a dair hikmet, incelik ve hakikatler hatırlatıldı.

Menkıbeleriyle Harputlu Musa Kâzım Efendi, helâl lokma dikkati ve dünyayı bir devre mülk olarak görmenin psikolojik faydaları dergi de derlenmiş çiçeklerden bir demet…

Şiirlerde de, şiddeti tel’in ve rahmet çağrısı hâkim. Bayramınızı en güzel dileklerle tebrik eden mısralar da var.

Ayrıntılı Bilgi: www.yuzaki.com

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/yuzaki-bu-ay-islamin-rahmetini-isliyor.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe