Surre Ne Demek?

Surre Ne Demek?

Surre ne demek? İlk surre kim tarafından verilmiştir? İlk defa surre gönderen padişah kimdir? Surre hakkında kısaca bilgiler…

Surre (para kesesi) terim olarak, hac münasebetiyle Mekke ve Medine’ye gönderilen hediyeleri ifade eder. Haremeyn’e ilk defa surre Abbâsî halifelerinden Muktedir-Billâh zamanında gönderilmiştir. Fâtımîler ve Memlükler bu uygulamayı sürdürmek suretiyle Mısır’dan “mahmil” adı verilen mahfe veya sandık içinde para yardımını Haremeyn’e göndermeyi gelenek haline getirdiler.

İlk defa surre gönderen padişah kimdir?

OsmanlIlar Haremeyn’e hâkim olmadan önce Yıldırım Bayezid zamanından itibaren surre göndermeye başlamışlardır. Yavuz Sultan Selim Mısır’ı ele geçirip hâdimü’l Haremeyn Unvanını alınca surrenin her yıl düzenli olarak gönderilmesini emretmiştir. Bunun dışında İstanbul ve Mısır’dan Mekke’deki yerli halka her yıl düzenli olarak gönderilen cevâlî, cerâye, Cidde gümrük gelirlerinin bir kısmı ve doğrudan merkezî idare ile vakıflardan gönderilen tahsisatlar gibi çeşitli şekillerde para ve mal aktarılırdı. Mekke’deki önemli mekânların bakım ve onarımı için hususi tahsisatlar ayrılırdı.

Kaynak: Diyanet

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR?

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA’DAN KÂBE’YE DÖNDÜ?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/surre-ne-demek.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe