Öğle Namazının Kılınışı

Öğle Namazının Kılınışı

Öğle namazı nasıl kılınır? Öğle namazı kaç rekattır? Öğle namazı ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir? Erkekler ve kadınlar için öğle namazı nasıl kılınır? Öğle namazının kılınışı erkek ve bayanlar için videolu, yazılı anlatım…

Öğle Namazının İlk Sünnetinin Kılınışı (4 Rekat) Öğle Namazının Farzının Kılınışı (4 Rekat) Öğle Namazının Son Sünnetinin Kılınışı (2 Rekat)

ÖĞLE NAMAZI İLE İLİGİLİ AYET VE HADİSLER

Öğle Namazının İlk Sünneti İle İlgili Hadis

Hz. Âişe -radıyallahu anh- şöyle buyurdu: “Hz. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- öğle namazının farzından önceki dört rekat ile sabah namazının farzından önceki iki rekatı hiç terk etmezdi.” (Buhârî, Teheccüd 34)

Öğle Namazının Farzı İle İlgili Ayet

Âyet-i kerîmelerde buyrulur: “Haydi siz, akşama ulaştığınızda (akşam ve yatsı vaktinde) sabaha kavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktine eriştiğinizde Allah’ı tesbih edin (namaz kılın), ki göklerde ve yerde hamd O’na mahsustur.” (Rûm Sûresi 17-18)

Öğle Namazının Son Sünneti İle İlgili Hadis

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Bir kimse öğle namazının farzından önce dört, farzından sonra da dört rekat sünneti devamlı olarak kılarsa, Allah Teâlâ onu cehenneme haram kılar.” (Ebû Dâvûd, Tatavvu 7)

ÖĞLE NAMAZININ KILINIŞI – ERKEKLER İÇİN VİDEO (Anlatımlı)

ÖĞLE NAMAZININ KILINIŞI – BAYANLAR İÇİN VİDEO (Anlatımlı)

ÖĞLE NAMAZININ KILINIŞI – ERKEKLER İÇİN VİDEO (Uygulamalı)

ÖĞLE NAMAZININ KILIŞI

Öğle namazı 10 rekattır. Önce 4 rekat ilk sünnet sonra 4 rekat farz ve ardından 2 rekat son sünnet olarak kılınır.

Namaza başlamadan önce abdest alınır. Namaz kılınabilecek temiz bir yerde kıbleye dönerek namaza hazır hale gelinir.

Öğle Namazının İlk Sünnetinin Kılınışı:

Öğle namazının ilk sünneti 4 rekattır ve şu şekilde kılınır:

Rekat: Euzu-besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için Öğle Namazı’nın dört rekat ilk sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Niyetten sonra “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır. Tekbirden sonra Subhaneke Duası Subhaneke’nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 2. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 2. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” denir ve oturulur. İlk oturuşta “Ettahiyyatu Duası” okunur ve “Allahu Ekber” diyerek 3. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 3. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 4. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 4. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” denir ve oturulur. Son oturuşta “Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ Duaları” okunur. Duaların ardından “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye önce sağa sonra sola selam vererek namaz tamamlanır.

Öğle Namazının Farzının Kılınışı:

Erkekler farz namazlardan önce kâmet getirir ve farz namazları cemaatle kılmaya gayret ederler.

Öğle namazının farzı 4 rekattır ve şu şekilde kılınır:

Rekat: Euzu-besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için Öğle Namazı’nın dört rekat farzını kılmaya” diye niyet edilir. Niyetten sonra “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır. Tekbirden sonra Subhaneke Duası Subhaneke’nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 2. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 2. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” denir ve oturulur. İlk oturuşta “Ettahiyyatu Duası” okunur ve “Allahu Ekber” diyerek 3. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 3. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’nın ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 4. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 4. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’nın ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” denir ve oturulur. Son oturuşta “Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ Duaları” okunur. Duaların ardından “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye önce sağa sonra sola selam vererek namaz tamamlanır.

Öğle Namazının Son Sünnetinin Kılınışı:

Öğle namazının son sünneti 2 rekattır ve şu şekilde kılınır:

Rekat: Euzu-besmele çektikten sonra “Niyet ettim Allah rızası için Öğle Namazı’nın iki rekat son sünnetini kılmaya” diye niyet edilir. Niyetten sonra “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır ve eller bağlanarak namaza başlanır. Tekbirden sonra Subhaneke Duası Subhaneke’nin ardından Euzü-besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden “Allahu Ekber” diyerek 2. rekat için ayağa kalkılır. Rekat 2. rekata kalkınca kıyamda iken Besmele çekilir ve Fatiha Suresi okunur. Fatiha’dan sonra bir zammı sure okunur. Surenin ardından “Allahu Ekber” diyerek Rüku‘ya gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-azim” denir. Rukudan kalkarken “Semiallâhü limen hamideh” ve doğrulunca “Rabbena leke’l-hamd” denir. “Allahu Ekber” diyerek Secde‘ye gidilir ve üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Ardından “Allahu Ekber” diyerek oturulur. Ara oturuşun ardından “Allahu Ekber” diyerek 2. defa secdeye gidilir ve yine üç defa “Sübhâne Rabbiye’l-âlâ” denir. Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” denir ve oturulur. Son oturuşta “Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ Duaları” okunur. Duaların ardından “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye önce sağa sonra sola selam vererek namaz tamamlanır.

5 VAKİT NAMAZ NASIL KILINIR?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/ogle-namazinin-kilinisi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe