Milyonlarca Hacı Adayı Arafat Yolunda

Milyonlarca Hacı Adayı Arafat Yolunda

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Daire Başkanı Dr. Fatih Kurt, Arafat’ın hacı adayları için hazır hale getirildiğini söyledi.

Kurt, Hz. Adem ve Hz. Havva’nın buluştuğu, Hz. Muhammed’in ise son veda konuşmasını yaptığı Arafat’taki Rahmet Tepesi‘nde basın mensuplarına, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hac organizasyonu kapsamında yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Arafat’taki hazırlıkların son sürat devam ettiğini, hacı adaylarının rahatı için her türlü çalışmaların sürdürüldüğünü dile getiren Kurt, “Hacın temel rüknü olan Arafat’taki hazırlıklar son aşamaya geldi.” dedi.

“ARAFAT” EŞİTLENME MEKÂNI

Türk hacı adaylarının yüksek çadırların bulunduğu mekanda olacağını belirten Kurt, şu bilgiler verdi:

“Hacı adaylarımız burada vakfelerini yapacak. Ülkemizden 63 bin kadar vatandaşımız Suudi Arabistan’a gelecek. Hacı adaylarımızın Arafat ibadetlerini en güzel ve zahmetsiz şekilde ifa edebilmeleri için hazırlıklarımız son hızıyla devam ediyor. Onların rahat edecekleri mekanları, çadırları bu sene klimalı şekilde hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızla hep beraber burada buluşarak Arafat vakfemizi yapacağız. İnşallah hacı olarak ülkemize döneceğiz.”

Hazırlıkların arife gününden iki gün önce tamamlanacağını aktaran Kurt, “Türkiye’den gelecek bütün hacılar klimalı çadırlarda kalacak. Çünkü Arafat bir eşitlenme mekanıdır. Farklılıkları ortadan kaldırdığımız bir mekandır aynı zamanda. Bütün hacı adaylarımız istisnasız tek tip klimalı çadırlarda Arafat vakfelerini yapacaklar.” diye konuştu.

HACI ADAYLARI YOLDA

Türkiye’den hacı adaylarının kutsal topraklara ulaşmalarının devam ettiğini hatırlatan Kurt, “Şu anda ülkemizde kalan hacı adaylarımızın sayısı 3 bin kadar. Allah nasip ederse bugün ve yarın yola çıkacaklarla birlikte hacı çıkışları, 4 Eylül itibarıyla tamamlanmış olacak. Medine’deki hacı adaylarımız da 6 Eylül’de Mekke’de bulunacak ve hac ibadetlerini ifa edeceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Müzdelife ve Mina’daki faaliyetlere de değinen Kurt, Hac ibadetinin fazilet ve hikmetlerini değerlendirdi.

Kaynak: AA

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/milyonlarca-haci-adayi-arafat-yolunda.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe