Mescidi Hayf Nerededir?

Mescidi Hayf Nerededir?

Mescidi Hayf nerededir? Mescidi Hayf’ın İslam tarihindeki yeri ve önemi nedir? Mescidi Hayf hakkında kısaca bilinmesi gerekenler…

Mina’da birinci cemrenin (küçük şeytan) hemen yakınında yer alan Mescid-i Hayf, Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in Vedâ haccında çadır kurduğu ve cemaatle namaz kıldığı yerde inşa edilmiştir. Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in namaz kıldığı bu yerin etrafı sonradan duvarla çevrilip mescid haline getirilmiştir. Arapça’da vadilerdeki su yatağının biraz yukarısındaki yerlere “hayf” denildiğinden Sâih dağının eteğine kurulan cami de bu adla anılmıştır. 227’de (842) Abbâsî halifesi VâsikBillâh tarafından imar edilen mescid, daha sonraki devirlerde de çeşitli İslâm devletleri ve bu arada OsmanlIlar tarafından tamir edilmiştir. Suûdi hükümeti, yeni düzenlemeler sırasında Mescid-i Hayf’ı tamamen yıktırarak ek binalarıyla birlikte 25 dönümlük bir arazi üzerinde yeniden inşa ettirmiştir (1987).

Mescid-i Hayf’ın yapıldığı yerde aralarında Hz. Mûsâ -aleyhisselâm-‘ın da bulunduğu yetmiş nebînin namaz kıldıklarının rivayet edilmesinden (Fâkihî, IV, 269; Taberânî, XII, 414), buranın eskiden beri bir ibadet yeri olduğu anlaşılmaktadır. İlk dönemlerden itibaren müslümanlar Mescid-i Hayf’a büyük değer vermişler; Ebû Hüreyre Mekke’de ikamet edecek olsa her cumartesi burasını ziyaret edip iki rek’at namaz kılacağını, Sa’d b. Ebû Vakkas burada iki rek’at namazı Beytülmakdis’i iki defa ziyaret edip orada namaz kılmaya tercih edeceğini söylemiştir (Fâkihî, IV, 267, 271). Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in uygulaması sebebiyle Mescid-i Hayf’ta cemaatle namaza iştirak müstehap sayılmıştır (İbn Kudâme, V, 333-334).

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR? SURRE NE DEMEK? MESCİDİ HARAM NE DEMEK? ZEMZEM SUYU SAFA VE MERVE TEPELERİ PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) DOĞDUĞU EV DARUN NEDVE NE DEMEK? CENNETÜL MUALLA NERESİDİR? ARAFAT DAĞI NEDİR? ARAFAT DAĞI NEREDE?

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA’DAN KÂBE’YE DÖNDÜ?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/mescidi-hayf-nerededir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe