Mescidi Cuma Nerededir?

Mescidi Cuma Nerededir?

Cuma Mescidi nerededir? Mescidi Cuma’yı kim yaptırdı? Cuma Mescidi ne zaman yapıldı? Cuma Mescidi hakkında kısa bilgiler..

Hicret sırasında Kubâ’ya ulaşarak burada Mekke’den gelecek olan Hz. Ali -radıyallâhu anh- ve diğer muhacirleri beklemek üzere bir süre kalan ve 24 Eylül 622 Cuma günü Yesrib’e hareket eden Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- cuma vakti girince Rânûnâ vadisinde Sâlim b. Avf kabilesine misafir oldu; buradaki namazgâhta ilk cuma hutbesini okuyup namazı kıldırdı. Daha sonra bu ilk cuma namazının hâtırasını yaşatmak için Mescid-i Cum’a adıyla meşhur olan bir mescid yaptırıldı.

Mescid-i Âtike (Vâdî) adıyla da anılan bu cami, Kubâ caddesinde Mescid-i Kubâ’ya 350 m. uzaklıktadır. İlk defa Ömer b. Abdülazîz’in Medine valiliği sırasında inşa edilen Mescid-i Cum’a, Osmanlı padişahlarından II. Bayezid tarafından yeniden imar edildi. Mihrabının yakınında Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in namaz kıldığı yer belirgin hale getirildi. Daha sonra ufak çaplı onarımlar geçiren Mescid-i Cum’a 1992’de yıktırılarak yeniden inşa edilmiştir.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi.

Cami, Mescid Yaptırmanın Fazileti

Tahiyyetü’l-Mescid Namazı Nasıl Kılınır?

Kıble Neden Mescid – i Aksa’dan Kâbe’ye Döndü?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/mescidi-cuma.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe