Kurbanlık Deve Fiyatları Belli Oldu

Kurbanlık Deve Fiyatları Belli Oldu

Kurban Bayramı’nda deve kesmek isteyen vatandaşlar, Aydın’ın İncirliova ilçesinde fiyatı 8 ile 13 bin lira arasında değişen hayvanlara gösteriyor.

Deve yetiştiriciliği yapan Türkiye Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu Başkanı Aytekin Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yörük kültürünün bir parçası olan deve güreşlerini sürdürmek amacıyla çiftlik kurduğunu söyledi.

Güreşler için deve yetiştirdiğini anlatan Kaya, son yıllarda talep dolayısıyla kurbanlık deve de yetiştirmeye başladığını belirtti.

DEVE ETİ NASIL OLUYOR?

Bu sene kurbanlık 12 deve yetiştirdiğini ifade eden Aytekin Kaya, deve yetiştirmenin diğer hayvanlara benzemediğini, bu hayvanlara daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini dile getirerek, “Deve çöl hayvanı olduğu için dişleri keskin ve sivridir. O yüzden develer için özellikle diken toplayıp yediriyoruz. Bunun yanında yedikleri ot da aynı şekilde özel toplanıp getiriliyor.” dedi.

Deve etinin çok lezzetli olduğuna ve yörük mutfağında yer aldığına dikkati çeken Kaya, büyük deve sürülerinin olduğu dönemlerde en fazla bu hayvanın etinden tüketildiğini ifade ederek, “Yörükler o dönemlerde ağırlıklı olarak deve keserlerdi. Eskiye oranla deve kesimlerinde düşüş olsa da son dönemlerde yeniden bir artış söz konusu. Kavurması, köftesi özellikle de döneri çok lezzetli oluyor. Deve etini yemeyenlere mutlaka tavsiye ediyorum, yesinler ve tadına baksınlar.” diye konuştu.

FİYATI 13 BİN LİRAYA KADAR ÇIKIYOR

Geçen sene 5 deve sattıklarını, bu yıl ise ellerindeki bütün develerin tükeneceğine inandıklarını belirten Aytekin Kaya, “Devenin kilosuna göre fiyatları belirliyoruz. 500-600 kilo gelen develerin fiyatları 8 ile 13 bin lira arasında değişiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kurbanlik-deve-fiyatlari-belli-oldu.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe