Kurban Kesmek Yerine Parası Fakirlere Dağıtılabilir mi?

Kurban Kesmek Yerine Parası Fakirlere Dağıtılabilir mi?

Kurban kesmek yerine, parası ihtiyaç sahiplerine dağıtılsa, kurban mükellefiyeti yerine getirilmiş ve kurban kesmenin sevabına erilmiş olur mu?

Allah Teala kurban ibadetini, kurbanlık hayvanı kesmek suretiyle yerine getirmemizi emretmiştir. Bu yüzden, bu ibadetin başka türlü yerine getirilmesi söz konusu değildir.

Üzerimize farz veya vacip olan bir ibadeti başka bir ibadetle değiştiremeyiz. Yani namaz kılmak istemeyen bir kişi onun yerine oruç tutamaz. Oruç tutması gereken bir kişi onun yerine sadaka veremez. Zekat vermesi gereken bir kişi de onun yerine oruç tutamaz. Bunların her biri Allah Teala tarafından birbirinden farklı farklı emredilmiş ibadetlerdir. Biri diğerinin yerine geçemez.

Dolayısıyla, kurban kesmesi gereken kişinin, bunun yerine sadaka vermek, kurban parasını fakir fukaraya dağıtmak gibi başka türlü ibadetler yapması, kurban ibadetinin yerine geçmez.

Kurban günlerinde kurban kesmenin ne kadar önemli olduğunu Peygamberimiz [aleyhissalatü vesselam] şu şekilde ifade etmektedir:

Âdemoğlunun, Kurban Bayramı gününde Allah’a yaklaşmak için yapacağı en faziletli ibadet, kurban kesmektir. Kesilen kurbanın kanı daha yere düşmeden önce, kurban kesen kimse, Yüce Allah’ın katında yüksek bir makama ulaşır. Bu bakımdan, kurbanlarınızı gönül hoşluğu ile kesiniz” (Malik, Muvatta, Kurban, 24).

KAYNAK: Dr. Recep ÖZDİREK, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları, 2007, İstanbul

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kurban-kesmek-yerine-parasi-fakirlere-dagitilabilir-mi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe