Kur’ân’da Adı Geçen Peygamberler

Kur'ân'da Adı Geçen Peygamberler

İlk Peygamber Hz. Âdem’den (a.s.) son Peygamber Hz. Muhammed’e (s.a.v.) kadar pek çok Peygamber gelip geçmiştir.

Gönderilen Peygamberlerin sayısı konusunda Kur’an’da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bir hadiste Peygamberlerin sayısının 124.000 olduğu, bunlardan 315’ini resullerin teşkil ettiği haber verilmektedir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 266). Fakat bir âyette “Andolsun, senden önce de Peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var. Sana kıssalarını bildirmediğimiz kimseler de var…” (el-Mü’min 40/78) buyurulması göz önünde bulundurulursa Peygamberlerin sayısı ile ilgili bir rakam belirlemeksizin “Hz. Âdem’den (a.s.) Hz. Muhammed’e (s.a.v.) kadar gönderilmiş olan Peygamberlerin hepsine inandım, hepsinin hak ve gerçek olduklarını kabul ettim” demek daha uygundur.

Kur’an’da adı geçen Peygamberler isimleri: Âdem (a.s.), İdrîs (a.s.), Nûh (a.s.), Hûd (a.s.), Sâlih (a.s.), Lût (a.s.), İbrâhim (a.s.), İsmâil (a.s.), İshâk (a.s.), Ya‘kub (a.s.), Yûsuf (a.s.), Şuayb (a.s.), Hârûn (a.s.), Mûsâ (a.s.), Dâvûd (a.s.), Süleymân (a.s.), Eyyûb (a.s.), Zülkifl (a.s.), Yûnus (a.s.), İlyâs (a.s.), Elyesa (a.s.), Zekeriyyâ (a.s.), Yahyâ (a.s.), Îsâ (a.s.) ve Hz. Muhammed (s.a.v.)’dir.

Kur’an’da adı geçen Peygamberler ve hayatları…

Hazret-i Adem aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i İdris aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Nuh aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Hud aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Salih aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i İbrahim aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i İsmail aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i İshak aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Lût aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Zülkarneyn aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Yakub aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Yusuf aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Şuayp aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Musa aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Harun aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Davut aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Süleyman aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Üzeyr aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Eyüp aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Yunus aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i İlyas aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Elyesa aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Zülkifl aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Lokman Hakim aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Zekeriya aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Yahya aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i İsa aleyhisselâm’ın hayatı Hazret-i Muhammed aleyhisselâm’ın hayatı

Bunlardan başka Kur’an’da üç isim daha zikredilmiştir. Fakat onların Peygamber mi, velî mi oldukları konusunda fikir ayrılığı vardır. Bunlar Hz. Üzeyir, Hz. Lokmân ve Hz. Zülkarneyn’dir.

Kaynak: İslam İlmihali 1, TDV Yayınları

 

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kuranda-adi-gecen-peygamberler.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe