Kıyamet Günü Cennete İlk Kim Girecek?

Kıyamet Günü Cennete İlk Kim Girecek?

Kıyâmet günü Cennete ilk kim girecektir?

Resûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, bir gurur ve övünme ifâdesi olarak değil, hem Rabbimizʼin bildirdiği bâzı hakîkatleri beyan, hem de tahdîs-i nîmet sadedinde şöyle buyurur:

“Ben kıyâmet günü insanların efendisiyim!” (Buhârî, Tefsîr, 17/5)

“Ben kıyâmet günü insanların efendisiyim, kabri ilk açılacak olan, ilk şefaat edecek ve şefaati ilk defa kabul edilecek olanım!” (Müslim, Fedâil, 3)

PEYGAMBERLERİN KONUŞMASI

Bir gün ashâb-ı kirâm kendi aralarında konuşuyorlardı. Allâh’ın, yarattığı insanlardan biri olan Hazret-i İbrâhim’i halîl/dost edinmesine, Hazret-i Mûsâ ile konuşmasına, Hazret-i Îsâ’nın O’nun kelimesi ve rûhu olmasına ve Hazret-i Âdem’i seçmesine hayret etmişlerdi. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- yanlarına geldiğinde onların konuşmalarını işitti. Bunun üzerine; “Evet, bahsettiğiniz gibidir!” buyurduktan sonra onların tereddütlerini izâle için şu hakîkatleri misâl olarak zikretti:

“Ben Resûllerin efendisiyim, lâkin « لَا فَخْرَ » övünmek yok! Ben peygamberlerin sonuncusuyum, ancak övünmek yok! İlk şefaat edecek ve şefaati ilk olarak kabûl edilecek olan da benim, ancak (bunları aslâ) övünmek için söylemiyorum.” (Dârimî, Mukaddime, 8)

“Kıyâmet günü, yer yarılıp açıldığında ilk defa (diriltilecek olan) benim, ancak övünmek için söylemiyorum. Hamd Sancağı bana verilecek, ancak bununla da övünmüyorum! Ben kıyâmet gününde insanların efendisiyim, ancak övünmek yok! Kıyâmet günü cennete ilk girecek benim, ancak bunu da övünç vesîlesi yapmıyorum.” (Dârimî, Mukaddime, 8. Ayrıca bkz. Tirmizî, Menâkıb, 1/3616)

Hâsılı Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, Allâh’ın en sevgili kulu, mahlûkâtın en şereflisi, iki cihânın medâr-ı iftihârı ve insanlığın dünya ve âhirette kurtuluş vesîlesidir.

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Fahr-i Âlem – Hâbîb-i Hüdâ Hz. Muhammed Mustafâ, Erkam Yayınları

 

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kiyamet-gunu-cennete-ilk-kim-girecek.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe