Kıraat Hatası Namazı Bozar mı?

Kıraat Hatası Namazı Bozar mı?

Kıraat hataları namazı bozar mı? Namazda yapılan kıraat hatalarının (zelletü’l-kâri), namazı bozup bozmayacağı konusunda fakihler ne diyor? İşte cevabı…

Namazda yapılan kıraat hatalarının (zelletü’l-kâri), namazı bozup bozmayacağı konusunda fakihler birtakım ölçüler getirmişlerdir. Bunlar şöyle özetlenebilir:

Kur’an, kasten manası değişecek derecede yanlış okunursa namaz bozulur. Hata ile veya unutarak yanlış okunması hâlinde ise;

a) Yanlışlık kelimelerin harekelerinde ise, manada bir değişiklik olsa da namaz bozulmaz.

b) Yanlışlık durak yerlerinde yapılırsa; yani durulacak yerde geçilip geçilecek yerde durulursa, manasında değişiklik olup olmadığına bakılmaksızın namaz bozulmaz.

c) Bir harf yerine başka bir harf okunması şeklinde meydana gelen yanlışlıkta, mananın değişip değişmediğine bakılır. Buna göre; bir harf değişir de bu değişiklikle kelimenin manası değişmez ve Kur’an’da da o kelimenin benzeri varsa namaz bozulmaz. Şayet harf değişmekle kelimenin manası bozulmaz ve fakat bu kelimenin bir benzeri Kur’an’da yoksa İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre namaz bozulur, İmam Ebû Yûsuf’a göre bozulmaz. Eğer harfin değişmesiyle mana değişir ve Kur’an’da da benzeri yoksa namaz bozulur. Namaz esnasında az veya çok miktarda âyet atlamakla namaz bozulmaz. Bir kimse kıraati, namazı bozacak derecede hatalı yapar ancak geri dönüp hatasını düzeltirse namazı caiz olur (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 87 vd. ; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 393-396).

Kaynak: Diyanet İşleri Fetva Kurulu

NAMAZI BOZAR MI?

NAMAZDA DÜNYEVİ ŞEYLER DÜŞÜNMEK NAMAZI BOZAR MI? GÜLMEK NAMAZI BOZAR MI? NAMAZ KILARKEN SAĞA SOLA BAKMAK NAMAZI BOZAR MI? NAMAZDA VESVESE NAMAZI BOZAR MI? İMAMDAN ÖNCE SELAM VERMEK NAMAZI BOZAR MI? İMAMDAN ÖNCE NİYET ETMEK NAMAZI BOZAR MI? NAMAZDA GÖZÜMÜZE TAKILAN YAZIYI OKUMAK NAMAZI BOZAR MI? ESNEMEK, HAPŞIRMAK VE ÖKSÜRMEK NAMAZI BOZAR MI? NAMAZDA BAŞKASININ AVRET YERİNİ GÖRMEK NAMAZI BOZAR MI? SECDEDE AYAKLARI KALDIRMAK NAMAZI BOZAR MI?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kiraat-hatasi-namazi-bozar-mi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe