İhrama Ne Zaman Girilir?

İhrama Ne Zaman Girilir?

İhrama ne zaman girilebilir? İhrama girme sınırlaması var mı? İşte cevapları…

İhrama girme zamanı hac aylarıdır. Kur’an-ı Kerim’de “Hac (ayları) bilinen aylardır” ifadesi ile bu zaman dilimi kast edilmektedir. (Bakara, 2/197.)

Hac ile ilgili menâsikin ilki olan ihrama bu aylar içinde girilir. Ancak Hanefî, Malikî ve Hanbelî mezheplerine göre, mekruh olmakla birlikte hac aylarından önce de ihrama girilebilir. (Şafii mezhebine göre ayetteki “hac ayları” ifadesi, Zilhicce ayının ilk dokuz günü ile onuncu günün gecesini; Maliki mezhebine göre ise, Şevval, Zilkade)

Şâfiî mezhebine göre, bu vakitten önce hac için ihrama girilmez, girilirse bu ihram, hac için değil umre için geçerli olur. (Şirbînî, II, 223)

Umre için ihrama girme konusunda bir zaman sınırlaması yoktur. Yılın her hangi bir zamanında umre için ihrama girilebilir. Hac mevsiminde, arefe günü ile, Kurban bayramının dört gününde umre için ihrama girmek ise tahrîmen mekruhtur.

İHRAM YASAKLARI

Niyet edip telbiye getirerek ihrama girdikten sonra söz, fiil, davranış ve giyim ile ilgili bir takım yasaklara başlamaktadır. Bu yasaklara uymak vâciptir. İhram yasaklarına uyulmaması halinde bazı cezalar gerekir.

Kaynak: Diyanet Hac İlmihali, DİB Yayınları

https://www.islamveihsan.com/ihram-nedir-ihrama-nasil-girilir.html

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/ihrama-ne-zaman-girilir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe