Hangi Namaz Kaç Rekat, Nasıl Kılınır?

Hangi Namaz Kaç Rekat, Nasıl Kılınır?

Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı namazları kaç rekat? Hangi namaz kaç rekat, nasıl kılınır, kaçı sünnet, kaçı farz olduğunu gösteren tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Farsça’da “tâzim için eğilmek, kulluk, ibadet” anlamına gelen namâz, sözlükte “dua etmek, ibadet etmek, bağışlanma dilemek, yalvarmak” mânalarındaki Arapça salât kelimesinin (çoğulu salavât) karşılığı olarak Türkçe’ye geçmiştir. Terim olarak salât tekbirle başlayıp selâmla son bulan, belirli hareket ve sözlerden oluşan bedenî ibadeti ifade eder.

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Beni namazı nasıl kılarken gördüyseniz siz de öyle kılınız” (Buhârî, Ezan, 18) buyurmuştur. Buna göre namazla ilgili genel hüküm, rükün ve şartlar Kur’an’la, bunlara ilişkin ayrıntılar ise Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) sünnetiyle belirlenmiştir.

HANGİ NAMAZ KAÇ REKAT?

Hangi namaz kaç rekat, nasıl kılınır, kaçı sünnet, kaçı farz olduğunu gösteren tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz…

FARZ VE VACİP NAMAZLAR Rekat Toplam SABAH NAMAZI Sünneti 2 4 Farzı 2 ÖĞLE NAMAZI İlk Sünneti 4 10 Farzı 4 Son Sünneti 2 İKİNDİ NAMAZI Sünneti 4 8 Farzı 4 AKŞAM NAMAZI Farzı 3 5 Sünneti 2 YATSI NAMAZI İlk Sünneti 4 13 Farzı 4 Son Sünneti 2 Vitir Namazı 3 CUMA NAMAZI İlk Sünneti 4 16 Farzı 2 Son Sünneti 4 Zuhri Âhir Namazı 4 Vaktin Son sünneti 2 BAYRAM Bayram Namazı 2 2 CENAZE Cenaze Namazı – –   SÜNNET VE NAFİLE NAMAZLAR   Rekat TEHECCÜD Teheccüd Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilir KUŞLUK (DUHÂ) Kuşluk (Duhâ) Namazı 2 rekattan 12 rekata kadar kılınabilir EVVABİN Evvabin Namazı 2 rekattan 6 rekata kadar kılınabilir TERAVİH Teravih Namazı 8 rekattan 20 rekata kadar kılınabilir İSTİHARE İstihare Namazı 2 HACET Hacet Namazı 2 TAHİYYETÜ’L MESCİD Tahiyyetü’l Mescid Namazı 2 TEVBE Tevbe Namazı 2 ŞÜKÜR Şükür Namazı 2 NAFİLE Nafile Namaz 2 ABDEST Abdest Namazı 2 TESBİH Tesbih Namazı 4 KÜSÛF VE HUSÛF Küsûf ve Husûf Namazı 2

NAMAZIN ÖNEMİ VE FAZİLETİ NEDİR?

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/hangi-namaz-kac-rekat.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe