Hacılar Mekke’deki Müzelere Yoğun İlgi Gösterdi

Hacılar Mekke'deki Müzelere Yoğun İlgi Gösterdi

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde, Hazreti Muhammed’in hayatının 3D simülasyon ve animasyonlarla anlatıldığı Peygamber Müzesi ile Kabe’ye ait kutsal emanetlerin sergilendiği Mekke Müzesi’ne, hacı adayları yoğun ilgi gösteriyor.

Edinilen bilgiye göre, daha önce tarihi eserlerin sergilenmesine yeterince önem verilmediği konusunda eleştirildiği belirtilen Suudi yönetiminin bu konudaki tavrı değişti.

Bunun en büyük göstergesi olarak da yetkililerin müzelerin kıymetini anladıkları yönündeki görüşleri gösteriliyor.

Bu doğrultuda Peygamber Müzesi ile Mekke Müzesi’ndeki hareketlik de dikkati çekiyor. Peygamber Müzesi, devlet adamları ile randevu alabilen hacı adayları tarafından ziyaret ediliyor. Kutsal topraklara gelen herkesin ücretsiz gezebildiği Mekke Müzesi’nde ise ziyaretçi rekorunun kırılması bekleniyor.

TEKNOLOJİ İLE 1400 YIL ÖNCESİ

Peygamber Müzesi’nde, “Esselamü Aleyke Eyyühen Nebi” projesiyle Hazreti Muhammed’in hayatı ve güzel ahlakı, 3D simülasyonlarla anlatılıyor. Hz. Muhammed döneminin çeşitli konularda ziyaretçilere aktarıldığı müzede, İslamiyet’in ilk dönemlerindeki Mekke ve Medine’nin özel olarak tasarlanan maketi de yer alıyor.

Dr. Nasır El-Zehrani tarafından 7 yılda hazırlanan müzede, Hz. Peygamber döneminde Mekke ve Medine’deki evler ve tepeler ayrıntılı şekilde gösteriliyor, dört halifenin evlerinin bulunduğu yerler anlatılıyor.

Hz. Muhammed zamanına ışık tutmak, o dönemi insanlara anlatmak için kurulan müze, geçmişe ait bin 500’den fazla eşyayı barındırıyor. Bin 400 yıl öncesine ait bilgilerin son teknolojiyle sunulduğu müzede, Hz. Peygamberin hemen her konu ile ilgili hadisleri elektronik ortama aktarılmış durumda.

PEYGAMBER BAHÇESİ

Müzenin fikir babası olduğu belirtilen El Zehrani, projeyi hazırlama safhasında 500 ciltlik esere imza attı. Bu kitaplar ile Hz. Muhammed’in hayatını konu alan kitapların yer aldığı bir kütüphane kuruldu. Ayrıca proje kapsamında bir üniversitenin inşa edilmesi ile Hz. Peygamberin hayatını 7/24 anlatacak bir televizyon kanalının kurulması da planlandı.

Müze yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Hz. Muhammet’in doğuşundan ölümüne kadar hayatı ayrıntılı bir şekilde anlatılırken, yaşamında evdeki kap kaçaktan her türlü kılıç, miğfer zırh, mızrak, sancaklar, o dönemi yansıtacak şekilde yeniden üretildi. Peygamberin soy ağacı da tüm detayları ve isimleriyle uzak-yakın tüm akrabalıklarıyla “Peygamberin Bahçesi” adlı bölümde 3 boyutlu olarak sembollerle gösteriliyor.

Dr. Zehrani’nin 250 tükenmez kalem ve binlerce sayfalık kağıt kullanarak projelendirdiği ve hayata geçirdiği müzede, ziyaret randevu sistemiyle gerçekleşiyor. Daha çok devlet adamları ile randevu alabilen ziyaretçilerin uğradığı müzeye ilgi yoğun.

ZİYARET REKORU 

Gazetecilere açıklama yapan müze müdürü Ahmet El-Dahil, son yıllarda müzelere ilginin arttığını söyledi.

Dahil, ilk yıllarda ziyaretçi sayısının kayıtlarını tutmadıklarını aktararak, “Ancak daha sonra ziyaretçi sayısını tutmaya başladık. Önceki yıllara ait ziyaretçi sayısı 5 milyonu buldu ve bunun için geçtiğimiz mayıs ayında bir kutlama yaptık. Ancak bu sene sadece hac döneminde 1,5 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Ziyaretçi akını, bu sayıyı rahatlıkça bulacağımızı gösteriyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/hacilar-mekkedeki-muzelere-yogun-ilgi-gosterdi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe