Hacılar Medine’de

Hacılar Medine’de

Hac farizasını yapmak için ilk olarak Mekke’ye gelen hacılar, burada görevlerini tamamlamanın ardından Medine-i Münevvere’ye geçmeye başladı.

Hz. Muhammed (s.a.v.) ve birçok ashabının medfun olduğu Medine’ye gelen hacılar, başta Ravza-i Mutahhara ve Hz. Muhammed’in (s.a.v.) kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi, Mescid-i Kıbleteyn, Kuba ve Cuma Mescidi olmak üzere, binlerce sahabenin kabrinin bulunduğu Cennetü’l-Baki ve Uhud Şehitliği gibi kutsal mekanları ziyaret ediyor. Özellikle vakit namazlarını Mescid-i Nebevi’de kılmaya özen gösteren hacılar, zamanlarının çoğunu Mescid-i Nebevi’de geçiriyorlar.

MEDİNE’DE YEMEKLER NASIL HAZIRLANIYOR?

Medine Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanı Dr. Mehmet Ali Aytekin, 3 bin metre kare alana sahip Diyanet Medine Mutfağının günlük 14 bin kişilik yemek çıkarma kapasitesinin olduğunu ifade ederek, Medine’ye gelen hacılar için sabah kahvaltısı ile birlikte öğlen kumanyası ve akşam yemeği içinde sıcak yemek çıkardıklarını kaydetti.

Yemekleri diyetisyenlerin kontrollerinde hazırlandığını dile getiren Aytekin, otellerde yemek dağıtılan yerleri ve yemeklerin nasıl sunulduğunu sürekli kontrol ettiklerini belirtti.

MEDİNE’DE VERİLEN SAĞLIK HİZMETLERİ

Hacıların karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına karşılık tüm tedbirleri aldıklarını ifade eden Medine Sağlık Ekip Başkanı İbrahim Yılmaz, Diyanet Medine Hastanesinin bu yıl yeni binasında hizmet verdiğini söyledi.

KBB, dahiliye, ortopedi, göz, psikiyatri, kardiyoloji, radyoloji, kadın doğum, intaniye, göğüs hastalıkları ve üroloji polikliniklerinin yanı sıra bu yıl diş polikliniğinin de hizmete girdiğini ifade eden Yılmaz, 3 ambulans ile 24 saat boyunca acil servis hizmeti verdiklerini belirtti.

Türk hacılarından bugüne kadar Medine’de 3 kişi vefat etti.

Hac öncesi 18 Temmuz 2018 tarihinde Medine’ye gelmeye başlayan kafileler, 17 Ağustos 2018 tarihinde de Arafat’a çıkmak üzere Mekke’ye intikallerini tamamladılar. Hac Farizasını yerine getirmek üzere ilk olarak Mekke’ye giden hacılar ise, 26 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Medine’ye intikal etmeye başladılar. Medine’de ziyaretlerini tamamlayan hacıların yurda dönüşler ise 29 Ağustos 2018’de ilk kafile çıkışıyla başlayacak. Son kafilenin 20 Eylül 2018 tarihinde yurda dönmesiyle de Medine’de Türk hacısı kalmayacak. Böylece 21 bin hacı Medine üzerinden yurda dönmüş olacak.

Kutsal topraklardan ilk olarak yurda dönecek kafile, Cidde’den 27 Ağustos’ta İstanbul 20. kafile, son olarak da Medine’den 20 Eylül’de Ankara 34. kafile olacak.

Hac öncesi 150 kafilenin geldiği Medine’ye hacdan sonra ise 141 kafile gelecek.

Kaynak: Diyanet

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/hacilar-medinede.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe