Günün Yarısını İki Saate Sığdırıyorlar

Günün Yarısını İki Saate Sığdırıyorlar

Bu Ramazan en uzun süre oruçlu kalacaklar Norveç’teki Müslümanlar. Norveç’teki Müslümanların oruçlu kaldıkları süre, Ramazan ayının ilk günü 21 saat 51 dakika iken,  bu süre Ramazan’ın son günü ancak 20 saate düşecek.

Norveç’teki Müslümanlar 2 saat 9 dakika içerisinde iftar edip, akşam ve yatsı namazını eda edecek ve ardından sahurlarını yapıp sabah namazlarını kılacaklar.

İskandinav ülkelerinin aksine, Pasifik ülkeleri ise Ramazan’a hem önce girdiler hem de oruçlu olarak geçirdikleri süre daha kısa. Halihazırda kış mevsimini yaşayan Avustralya’da imsak vakti yerel saatle 05.57, iftar saati ise 17.17. Avustralya’daki Müslümanlar, 11 saat 20 dakika oruç tutacak. İmsak vaktinin yerel saatle 05.47, iftar saatinin de 17.20 olduğu Yeni Zelanda’da ise 11 saat 23 dakika oruç tutulacak. Müslümanların 12 saat 39 dakika oruç tutacağı Fiji’de imsak vakti yerel saatle 05.12, iftar vakti de 17.51.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen din görevlisi Erkan Ayçiçek, Broadmedows Camisi’nde kıldırdığı cuma namazında verdiği hutbede, “Cenab-ı Mevla, cümlemize şu Ramazan-ı Şerif’te aklımızı, elimizi, dilimizi, gözümüzü, kulağımızı, hırsımızı, kinimizi, nefretimizi, şehvetimizi tutmayı, bu eğitimden geçip ramazandan sonra da bunu devam ettirerek cennete yürümeyi cümlemize nasip eylesin” diye dua etti.

Din görevlisi Ayçiçek, dünyanın çeşitli bölgelerinde farklı sürelerde tutulan oruçlarla ilgili soru üzerine de şunları söyledi:

“Peygamber efendimizin hadis-i şerifi bize burada yol gösteriyor: ‘Eğer kişi yalan konuşmaya, yalanla iş yapmaya devam ederse,’ başka bir hadisi şerifte de ‘gıybet etmeye, dedikodu etmeye devam ederse sabahtan akşama kadar aç kalmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur’ buyuruyor. Bu da bize orucun 10 saat tutulması, 5 saat tutulması ile alakalı olmadığını, orucun tamamen ruh ile tutulması gerektiğini gösteriyor. Bu açıdan düsturumuz bu hadis-i şerif olmalı. Allah, bizi kulluk yaparken görmek istiyor. Saatin Avustralya olması, Mekke olması, Medine olması, Kuzey Yarım Küre olması, Güney Yarım Küre olması fark etmiyor. Allah, bizi emrini yerine getirirken haramlardan uzaklaşırken görmek istiyor, kulunu kul olarak görmek istiyor.”

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/gunun-yarisini-iki-saate-sigdiriyorlar.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe