Güneş Tutulmasında Kılınacak Namaz “Küsuf Namazı”

Güneş Tutulmasında Kılınacak Namaz "Küsuf Namazı"

Güneş tutulmasında, Peygamberimizin (s.a.v) kılınmasını tavsiye ettiği Küsuf namazı nasıl kılınır? Küsuf namazı kaç rekattır? Güneş tutulmasında kılınacak namaz olan Küsuf namazı ile ilgili hadis var mıdır?

Güneş tutulmasına “küsuf” denir. Güneş ve Ay tutulmalarının ne gibi muazzam kanunlar dairesinde vücuda geldiği malûmdur. Düşünen, tefekkür eden bir insan için, bu kanunları böyle muntazam ve mükemmel olarak yaratan Hâlik-ı Zül-Celâl’in kudret ve azametini düşünmek, O’nun izzet ve kibriyası önünde mütezellilâne secdeye kapanmak en yüksek bir vazifedir.

Güneş Tutulmasında Kılınacak Namaz Olan Küsuf Namazı İle İlgili Hadis

Cahiliyye Devri’nde insanlar, “Güneş ve Ay, ancak yeryüzü halkının büyüklerinden bir büyük için tutulur.” bâtıl inancını taşırlardı.

Resûl-i Kibriyâ Efendimiz (s.a.v), oğlu İbrahim’in öldüğü gün güneş tutulması üzerine şöyle demiştir: “Ay ve Güneş Allah’ın varlığını ve kudretini gösteren alametlerdir. Bunlar hiç kimsenin ölümünden veya yaşamasından / doğmasından dolayı tutulmazlar. Ay veya Güneş tutulmasını gördüğünüz zaman, açılıncaya kadar namaz kılın, dua edin.” (Buhari, Küsuf, 1, 15; Müslim, Küsuf, 5)

KÜSUF NAMAZI NASIL KILINIR?

Küsûf namazı sünnettir. İki rekâttır. Güneş açılıncaya kadar duâ ile meşgul olunur. İmamın Küsûf namazını cemâatle kıldırmasında bir mahzur yoktur. Bu namazın mescidde kılınması da sünnettir. Ezân ve kâmet okunmaz. Sâdece güneş tutulduğunda kılınacak namaz için “es-Salâtü câmiatün: Namaz için toplanınız!” diye seslenilir. (Buhârî, Küsûf, 3; M. A. Köksal, XI, 221)

2 Rekat Küsûf ve Husûf Namazının Kılınışı

1. Rekat

“Niyet ettim Allah rızası için Küsûf Namazı kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Subhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar secde’ye gideriz.

2. Rekat

Ayağa kalkarak kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha okuruz. Kur’an’dan en az, kısa üç ayet veya üç ayet miktarı uzun bir âyet okuruz. Rüku’ya gideriz. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz. Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz. “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/gunes-tutulmasinda-kilinacak-namaz-kusuf-namazi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe