Fıtır Sadakasının Önemi Nedir?

Fıtır Sadakasının Önemi Nedir?

Ramazan ayının feyz ve bereketinden istifade ve Allah’ın ihsanına şükretmek için verilen fıtır, müslümanlar için mühim bir uhrevi kazançtır. Peki fıtır sadakası neden önemlidir?

Abdullah b. Abbas’tan rivayet edilen bir hadiste fıtır sadakasının, oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerinden (günahlarından) arındırmak ve yoksullara gıda temini için farz kılındığı bildirilir. (Ebû Dâvûd, “Zekât”, 17; Müsned, II, 277) Hadisten anlaşıldığına göre fıtır sadakası, oruç tutan müslümanın, oruçluya yakışmayan davranışlarla zedelenen ibadetinin eksikliklerini tamamlar, aynı zamanda yoksulların bayram sevincine katılmalarını sağlar.

Fıtır sadakası -zekâttan farklı olarak- geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir. Bu sayede her müslüman, yoksul din kardeşine malî yardımda bulunmanın sevincini yaşar, devamlı bağış almanın ezikliğinden bir an için dahi olsa kurtulur. Ramazan boyu tuttukları oruçlarla ruh yapıları güçlenen fakirler, maddî yönden de güç kazanarak zenginlerle birlikte ve aynı coşku ile bayrama iştirak ederler. Karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağları pekişir; böylece toplumda kaynaşma, paylaşma ortamı oluşur.

Kaynak: İslam İlmihali 1, TDV Yayınları

https://www.islamveihsan.com/fitir-sadakasi-ne-demektir-fitir-sadakasi-ile-ilgili-hukumler.html

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/fitir-sadakasinin-onemi-nedir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe