“Evimi (Kâbe) Temiz Tutun” Ayeti

“Evimi (Kâbe) Temiz Tutun” Ayeti

Müslümanların başta Mescid-i Haram olmak üzere bütün camilerin içlerini ve bahçelerini maddî-mânevî pisliklerden temiz tutmaları gerekir.

Kâbe’nin hem madden hem de mânen tertemiz tutulması gerekmektedir. Cenâb-ı Hak buna çok önem vermekte ve bunu ısrarla emretmektedir:

“…İbrahim ve İsmail’e: «Tavaf edenler, ibadete kapananlar, rükû ve secde edenler için Evim’i temiz tutun!» diye emretmiştik.” (el-Bakara, 125)

“Bir zamanlar İbrahim’e Beytullah’ın yerini hazırlamış ve (ona şöyle demiştik): Bana hiçbir şeyi eş tutma; tavaf edenler, ayakta ibadet edenler, rükû ve secdeye varanlar için evimi temiz tut!” (el-Hac, 26)

Hz. Câbir’in bildirdiğine göre, Allah Rasûlü (s.a.v), Mekke Fethi sırasında Hz. Ömer’e, önceden Kâbe’ye gidip oradaki bütün putları ortadan kaldırmasını emretmiş ve bunlardan temizlenmeden Beytullah’a girmemiştir. (Ebû Dâvûd, Libâs, 48/4156)

Müslümanların başta Mescid-i Haram olmak üzere bütün camilerin içlerini ve bahçelerini maddî-mânevî pisliklerden temiz tutmaları gerekir. Cami avlusuna çer-çöp atmak, orada sigara içmek, gürültü yapmak, yalan, gıybet, hakaret gibi günahlara dalmak doğru değildir. Oralar ibadet ve Allah’ı zikir yerleridir. İbadet edenler hiçbir şekilde rahatsız edilmemelidir.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/evimi-kabe-temiz-tutun-ayeti.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe