Dünya ve Ahiret Hayatında Saadetin İlk Şartı

Dünya ve Ahiret Hayatında Saadetin İlk Şartı

Dünya ve ahiret hayatında saâdetin ilk şartı, Allâhʼa kul olmaktır. Hakʼtan uzak kalanların; keyfince yaşayıp dünyanın tadını çıkarmak diye anladıkları saâdet, îmanlı gönüller için acı bir aldanış ve sefâlettir.

Dünya nîmetleri, sahibine âhiret ışığı olmalıdır. Dünyadaki fânî imkânları, âhiretin sonsuz saâdet sermâyesi yapabilmekten daha büyük bir hüner olabilir mi?..

Fakat günümüzde maddî refâhın yükselmesine rağmen âile içi huzursuzlukların arttığına, geçimsizlik ve rûhî buhranların çoğaldığına -üzülerek- şahit oluyoruz. Hiç şüphesiz ki bunlar, mâneviyattan uzaklaşma ve nefsânî hayata dalmanın ağır faturalarıdır. Yani dünyayı âhirete tercih edişin hazin neticeleridir.

Televizyonların nefsâniyeti tahrik eden menfî programları, internetin ahlâksızlık saçan yanlış adresleri, modaların ve reklâmların ihtirasları kamçılayan kandırmacaları, mahalle ve sokakların âdeta ilâhî kahra dûçâr olan Pompei sokaklarına dönmesi, insanların iç dünyalarını allak bullak ettiğinden, memleketimizdeki bir kısım insanların mânevî manzarası, âdeta bir sahra hastahânesini andırmaktadır.

Maddî depremlerin hasarı belli ölçüde telâfî edilebilir; fakat ruhlarda yaşanan îmânî ve ahlâkî sarsıntılara karşı gerekli tedbirler alınmazsa, toplumlar mânen helâke sürüklenmekten kurtulamazlar…

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Şebnem Dergisi, Yıl: 2017 Ay: Eylül Sayı: 151

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/dunya-ve-ahiret-hayatinda-saadetin-ilk-sarti.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe