Allah Neden Kurban Kesmeyi Emretmiştir?

Allah Neden Kurban Kesmeyi Emretmiştir?

İbadetler ruhî yönümüzü, duygu dünyamızı besleyen, geliştiren manevî gıdalardır. Her bir ibadet şekli, manevi dünyamızın farklı bir yönünün gelişip olgunlaşmasına, arınıp yücelmesine sağladığı katkılarla hayatımızı kuşatır. Manevi hayatımızı zenginleştiren bu manevi gıdalardan birisi de kurbandır.

KURBAN ALLAH’A YAKINLAŞMADIR

Kurban, bizi Allah’a yaklaştıran anlamlı bir vesiledir. Bizi Allah’a yaklaştıran ne varsa, onun taliplisi olmaktır. Kurban, Allah’a yakın olma çabasıdır. Sürekli bu heyecanı içimizde duymaktır. Bu heyecanın canlı tutulmasıyla da, “Allah’a yakınlaşma”dır.

Bu özelliği sebebiyle olsa gerek, Allah Teâlâ her ümmete kurban kesmeyi bir görev olarak emretmiştir. Bu yüzden de kurban, insanlık tarihi kadar eski bir ibadettir.

Kurban, Allah’ın “dost” diye tavsif ettiği İbrahim aleyhisselam’ın, evladıyla ve İsmail aleyhisselam’ın da canıyla imtihanıdır. Ve imtihanı metanet ve teslimiyetle geçen bu iki Peygambere, Allah Teâlâ’nın ilahi lütuf ve mükâfatının canlı bir hatırasıdır. Dahası, o güzel hatıranın sonsuza kadar canlı tutulmasıdır.

Gelişiyle mahallemize, sokağımıza, aile ve dostlarımıza değişik bir ruh hali üfleyen kutlu bir bayramın, sofralarımıza taşıdığı İbrahimî bir berekettir.

Kurban, fakir fukarayı sevindiren, çoluk çocuğu neşelendiren, hasılı hepimizi tatlı bir heyecan ve koşuşturmacaya yönlendiren mübarek bayramın teşri sebebidir.

KURBAN BİZLER İÇİN BİR HATIRLATMADIR

Kurban bize, hayatta en çok sevmemiz gereken varlığın Allah olduğuna ve diğer her şeyin O’nun sevgisini kazanmak için birer imtihan vesilesi kılındığına dair bir “hatırlatma”dır.

Kutlu Nebi’nin aydınlık izinden gidenler olarak, onun getirdiği esaslar doğrultusunda Rabbimize yaklaşma çabalarının, tüm çevremizde coşkulu bir tezahürüdür.

Ve kurban, Yüce Allah’ın rızasını kazanmak, ona olan bağlılığımızı ifade  etmek üzere kurban bayramı günlerinde ibadet niyeti ile belirli hayvanları keserek yaptığımız ibadetin adıdır.

KAYNAK: Dr. Recep ÖZDİREK, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları, 2007, İstanbul

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/allah-neden-kurban-kesmeyi-emretmistir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe