Adak ile İlgili Ayetler

Adak ile İlgili Ayetler

Adak ne demektir? Kur’an’da adak hakkında geçen ayetler nelerdir? Adak ile ilgili ayetler.

Adak, “Adanılan şey, nezir” demektir.

ADAK NEDİR?

Adak sözlükte, “Allah’a, örfümüze göre ise aynı zamanda mübârek bir şahsa veya makāma mânevî yardımını dilemek için, bir istek veya dileğin gerçekleşmesi durumunda yerine getirilmek üzere yapılan vaat ve vaat edilen şey, nezir” anlamlarına gelir.

ADAK HAKKINDA AYETLER

Kur’an-ı Kerim’de geçen adak ile ilgili ayetler…

Allah, yaptığınız her harcamayı ve adadığınız her adağı kesinlikle bilmektedir. Buna göre davranın da haksızlıktan kaçının. Unutmayın ki zâlimlerin hiçbir yardımcısı yoktur. (Bakara suresi, 270)

***

Bir zamanlar İmrân’ın hanımı şöyle demişti: “Rabbim! Karnımdaki çocuğu her kayıttan azâde olarak senin hizmetine adadım; bunu benden kabul buyur. Şüphesiz sen, duaları işiten, maksat ve niyetleri bilensin.” (Al-i İmran suresi, 35)

***

“Ye, iç, gözün aydın olsun! İnsanlardan birini görecek olursan: «Ben Rahmân’a susma orucu adamıştım. O bakımdan bugün hiç kimseyle konuşmayacağım» diye işaret et.” (Meryem suresi, 26)

***

“Sonra gerekli temizlikleri yaparak kirlerini gidersinler, adaklarını yerine getirsinler ve o Beyt-i Atîk’i tavaf etsinler!” (Hac suresi, 29)

***

O has kullar, verdikleri sözleri ve üzerlerine aldıkları sorumlulukları yerine getirirler; dehşeti ve felâketi bütün ufukları saracak bir günden korkarlar. (İnsan suresi, 7)

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/adak-ile-ilgili-ayetler.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe