Yok Denecek Kadar Azalan Davranış

Yok Denecek Kadar Azalan Davranış

Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.s) “Alimlere hürmet ve ikram ediniz. Çünkü onlar (dini tebliğ bakımından) peygamberlerin varisleridir. Kim onlara ikram ederse, şüphesiz Allah Teâlâ’ya Resulüne ikram etmiş olur.” buyuruyor. 

Hayatları boyunca her zorluğa göğüs gererek gurbet ellerde yokluk içinde ilim elde ettikten sonra her fırsatı değerlendirerek insanlara edindikleri ilimleri öğretmeye çalışan, yeri geldiğinde zalimler karşısında bile korkmadan hakkı söyleyen, istikametle yaşayarak hayatın dalgaları karşısında dik duran, dini tebliğ uğrunda her fedakarlığı göze alarak her imkanı değerlendirmeye çalışan, okuyan, yazan ve konuşan, halkına örnek olmaya çalışan, hayatı şeffaf, her yaptığını halkın önünde yapan hesaba açık hocaefendiler, maalesef şimdi yok denecek kadar azdırlar.

Haliyle şimdi bize düşen, Sevgili Peygamberimiz Efendimizin (a.s) “Alimlere hürmet ve ikram ediniz. Çünkü onlar (dini tebliğ bakımından) peygamberlerin varisleridir. Kim onlara ikram ederse, şüphesiz Allah Teâlâ’ya Resulüne ikram etmiş olur.”

“İlmiyle âmil alimlere uyunuz. Çünkü dünya hayatınız ve ahiret necatınız için onlar birer aydınlatıcı lambadırlar”. “İlmiyle âmil alimlerin yüzüne bakmak, ibadettir.”

Ümmetimin alimlerine saygı ve hürmet ediniz, zira onlar yeryüzünün yıldızlarıdırlar.” hadis-i şeriflerinde buyurduğu gibi davranmaktır. Böyle olmak bizim için faydalıdır, kendi menfaatimizedir.

Maalesef bugün halk bu gibi hadis-i şerifini bilmediklerinden, alimlerin kıymetini takdirde kusur işliyorlar. Bunun farkına varmak ve telafisi için çalışmak, kendimiz ve ümmetimiz adına bize bir borçtur.

Kaynak: Cemal Nar, Altınoluk Dergisi, 365. Sayı, Temmuz 2016

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/yok-denecek-kadar-azalan-davranis.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe