Müslüman Olarak Nelere Sahibiz?

Müslüman Olarak Nelere Sahibiz?

Bilgi edinmenin zorluklarını aşabilmek hayli zor. Hayata dair temel kazanımlar farklı biçimlerle insan tarafından öğrenilir. Çocuklukla başlayan bu sürece nihayette yoktur.

Malumatı irfana çevirmek şart!

Gerçek, hakikat ve değer adlarını alan imtihan basamakları önümüzde duruyor buyurun yola çıkın.

Esma zikri ile terbiye edilen insanlık bugün yeni arayışlarla varlığına anlam verebilmenin çilesini yaşıyor. Derin katmanlarla her gün bin bir bilmece ile muhatap olan insanın işi hayli zor. Teknolojinin erdemle tanışmasında daha ilk adımlar bile atılmadı. Modern dünyanın önümüze sunduğu imkânların büyüsü gönüllere kıyametler yaşatıyor.

Müslüman olarak nelere sahibiz?

Diğergâmlık, adalet, dürüstlük, hakkaniyet, barış, eşitlik, anlamlı hayat, tasarruf, aile ve yurt sevgisi.

Peki karşımızda hangi oluşumlar yer alıyor; kölelik, esaret, zorba yönetim, sahtekarlık, dalavere, savaş, ırkçılık, hiçlik duygusu, tüketim israfı, cinsel serbestlik.

İmtihanın iki tarafı ortada!

BAŞLANGIÇ NOKTAMIZ!..

Başlangıç noktamız iman ve güvendir bu da inanmak ve bağlanmak şeklinde kendini gösterir. Allah’a inanan kimse akıl, ruh, kalp, beden gibi bütün yönleriyle sağlam ve tutarlı bir kişilik geliştirir. Böylece hem kendi iç dünyasında hem de toplumla ve yaratılmışlarla ilişkilerinde mutlu ve başarılı olur. Huzur ve güvende olmak, sevilmek, sayılmak ve itibar görmek gibi temel gereksinimlerini karşılar. Zorluklar ve sıkıntılar karşısında teselli bulur. Her şey onun için imanın aydınlığında anlamlı hâle gelir. “Göklerin ve yerin hükümranlığı yalnızca O’nundur. Diriltir, öldürür. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir.” (Hadid suresi, 2)

Muhabbet gönle Allah’ın esmasıyla nakşedilir. Sevgi zorlukları kolaylaştırır gülü dikeniyle kabul etme erdemine insanı taşır. Allah’ın hoşnutluğunu kazanma ülkü haline gelince varlık kanatlanır, hakikate vasıl olur.

ALLAH’IN ÇAĞRISI

Endişeleri elinizin tersiyle itin ve kendinize yönelip onurlu mümin olmanın kıvancıyla Allah’ın çağrısına beş vakit cevap verin. Yaşayan ve yaşatan insanı kâmiller önümüzde ışık olurken karanlıktan korkmanın bir anlamı olabilir mi?

Dünya her gün yeniden kurulur.

Farklı hesapların içinde Allah’ın da bir hesabı olduğunu bir daha hatırlatmak yaşadığımız hayatın sıkıntılarından bizleri kurtaracak, Allah’ın rahmeti gönüllerimizi huzura ulaştıracaktır.

Allah bes bâki heves!

Kaynak: Ali Büyükçapar, Altınoluk Dergisi, Sayı: 365, Ağustos 2016

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/musluman-olarak-nelere-sahibiz.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe