Kısaca Ahiret Gününe İman

Kısaca Ahiret Gününe İman

Bütün kulların dünya da yaptığı amellerinin mükâfat ve cezalarını gör- mek için tekrar diriltileceği ebedî yaşayış gününe “âhiret günü” denir. Âhi- ret gününe inanmak, her Müslüman’a farzdır.

Allah -celle celâlühü- Kur’ân-ı Kerîm’inde: “Hayra ulaşan (Allah’tan hakkı ile korkan) o kimsedir ki, Allah’a, âhiret gününe, îman eder.” (el-Bakara 177)

Allah -celle celâlühü- içinde yaşadığımız bu dünyayı geçici bir imtihan yeri olarak yaratmıştır. Bir gün gelecek, bu dünyayı sonsuz güç ve kuvveti ile ya- rattığı gibi, yine aynı kuvveti ile yok edecek. Ondan sonra Allâh’ın takdir ettiği vakit gelince, bütün insanları ve cinleri hesap vermeleri için tekrar diriltecek ve böylece ebedî devam edecek olan âhiret günü başlamış olacak.

Âhiret günü ile beraber kabir hayatı, münker ve nekir meleklerinin sorgu ve suâli, öldükten sonra dirilmek, amellerin tartılması, sırat köprüsü, mü’minlerin ebedî cennete, kâfirlerin ebedî cehenneme gitmesi, bunların hepsi hak- tır ve bunlara inanmak her Müslüman’a farzdır.

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kisaca-ahiret-gunune-iman.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe