Kelami Dergahı’ndan Hatıralar

Kelami Dergahı'ndan Hatıralar

Danimarkalı bilim insanı Carl Vett, tasavvufu incelemek gayesiyle 1925 senesinde İstanbul’a gelmiş ve bir müddet  Kelâmî Dergâhı’nda kalmıştı.

Carl Vett, Kelâmî Dergâhı’ndaki bir hatırasını şöyle naklediyor:

Şeyh Es’ad Erbilî Hazretleri bana:

“Allah Teâlâ’nın her yerde hâzır ve nâzır olduğuna inanıyor musunuz?”

“- Evet!” dedim. Erbilî Hazretleri:

“O halde her ân Allah Teâlâ’nın huzurunda bulunduğunuzu kabul ederek, düşünün. Bizim mütevâzı tekkemize gelmekle fedâkârlıkta bulundunuz. Bu fedâkârlığa biraz daha katlanınız. Belki zamanla şimdikinden daha kuvvetli bir kanaate sahip olacaksınız.”

ALLAH’I ZİKRETMENİN YARARLARI

Tam bu sırada tekke, şiddetli bir gök gürültüsüyle sarsıldı ve yağmur yağmaya başladı. Şeyh Efendi dışarıyı göstererek şöyle dedi:

“Kur’ân, bize her şeyin Allah Teâlâ’dan geldiğini söyler. Bedenin, elbisen, evin… Her şeyini Allah Teâlâ’nın yaratmasına borçlusun. Şu an yağan yağmuru da…

Evet! Bütün nîmetleri bize ihsan eden O’dur. Eğer Allah Teâlâ dilediyse, araştırmakta olduğunuz şeyi de burada bulmanıza izin verecektir. Allah Teâlâ’yı öğrenmeye ve tanımaya geldiniz ise O sizin kalbinize gereken hikmeti koyacaktır. Bu hikmet akıl yoluyla elde edilemez. Zikirden maksat ise gafletten kurtulmaktır. Ancak bu sâyede Allah Teâlâ’yı bilebilir ve ona şükredebiliriz. Zikir sâyesinde hiç farkına varmadığımız yeni bir gücün içinizde sessizce uyanıp büyüdüğünü görürsünüz. Sonra bir gün kitaplarda yazılı olmayan o hikmete sahip olduğunuzu hissedersiniz. Bu hususta düşünün. Bu yolda atacağınız ilk adım bu olacaktır.”

Şeyh Efendi kalkmak için davranınca, hepimiz ona yardım etmek için yerimizden fırladık. O dostça tebessümüyle bizlere teşekkür etti ve güçlükle merdivene doğru yürüdü.

Kaynak: Carl Vett, Kelâmî Dergâhı’ndan Hatıralar

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/kelami-dergahindan-hatiralar.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe