Fakir Kimse Kestiği Kurban Etinden Yiyebilir mi?

Fakir Kimse Kestiği Kurban Etinden Yiyebilir mi?

Fakir bir kimse, Allah’a yaklaşmak ve kurban sevabına nail olmak maksadıyla bayram günü kestiği kurban etinden yiyebilir. Hatta böyle bir kimse, kendisi fakir ve ihtiyaç sahibi olduğundan, kurbanın etini fakir fukaraya dağıtmadan hepsini kendisine ayırabilir.

Fakir bir kişi kendi kestiği kurbanın etini yiyebilir mi” şeklindeki bir soru, şu şekildeki bir yanlış kabule dayanır: “Kurbanı dinen zengin olanlar keser. Bir kişi dinen zengin değilse ve buna rağmen kurban kesmek isterse, keseceği kurban “adak” yerine geçer. Adak kurbandan ise adak sahibi ve ailesi yiyemez.

Fakir kimsenin kestiği kurbanla ilgili böyle bir yaklaşım doğru değildir. Şöyle ki: Dinen zengin olmayan bir kişinin keseceği her kurban adak olarak nitelenemez. Zira adak, kişinin, bir işi veya dileği yerine gelirse Allah için kurban keseceğini kendi kendine vaat etmesiyle gerçekleşir. Bu kişinin adağı yerine gelirse bu kurbanı kesmesi gerekir.

BU KİŞİLERE KURBAN VACİP DEĞİL

Hâlbuki kurban bayramında kurban kesmek isteyen fakir kimse, bu ibadeti, o mübarek günlerde kurban sevabından mahrum kalmamak maksadıyla yapmaktadır. Bu kişinin kurban kesmesi vacip değildir. Yani dinen kurban kesmek mecburiyetinde değildir. Fakat kurban keserse bundan büyük sevap kazanacaktır. Bu yüzden de, kişi kurban keserek, Yüce Allah’ın rızasını ve kurban ibadetinin sevabını kazanmak istemektedir.  Ayrıca kestiği bu kurban ile hem kendisine hem de aile fertlerine gelebilecek kaza ve belaları önlemeyi ummaktadır. Dolayısıyla fakir bir kimse, bu niyetlerle kurban kesebilir ve etini de hem kendisi hem de aile fertleri yiyebilir.

Fakir kimsenin kurban kesmesiyle ilgili göz önünde bulundurulması gereken bir husus, bu kişinin borçlu olup olmadığıdır. Şayet fakir kimsenin herhangi bir borcu yoksa kurban kesmesi sevaptır ve Allah rızasına erme vesilesidir.  Fakat borcu varsa, önce borcunu vermelidir. Çünkü borç ödemek farzdır. Bu bakımdan fakir birisinin, borçluyken kurban kesmemesi veya borç alarak kurban kesmemesi daha iyi olur.

KAYNAK: Dr. Recep ÖZDİREK, Kurban İbadeti, Erkam Yayınları, 2007, İstanbul

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/fakir-kimse-kestigi-kurban-etinden-yiyebilir-mi.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe