Dünya Ahiretin Tarlasıdır

Dünya Ahiretin Tarlasıdır

Buğday ekip mısır biçenini gördünüz mü? Dünyada nasıl ki böyle bir durum söz konusu olamaz. Ahiret için de aynı durum geçerlidir? Bu dünyada ne ekerseniz ahirette de onu biçersiniz…

Mevlânâ Hazretleri buyurur:

“Sen hiç buğday ektin de arpa bittiğini gördün mü?”

Âhirette hepimiz, bu dünyada yaptıklarımızın mukâbilini göreceğiz. Bugün dünya tarlasına ne ekersek, yarın âhiret hasadında elimize geçecek olan, ancak onun mahsûlüdür.

Îman nûrundan ve gönül feyziyle îfâ edilen ibadetlerden mahrum bir sûrette, türlü eğlence, çılgınlık, zulüm ve haksızlıklarla, nefsânî bir yaşayış içinde geçen karanlık bir dünya gecesinin, aydınlık bir ebediyet sabahı getirmeyeceği muhakkaktır. Aynı şekilde, dünya hayatının nefsânî pembelikleri, âkıbet solgunluğunun; gâfilâne kahkahaları da, Cehennem çatırtılarının habercileridir.

Ebedî saâdet güneşi; ancak ilâhî beyanlar ışığında ve istikâmet üzere bir ömür sürüp müsterih bir vicdan, selîm bir kalp ve yüz aklığıyla âhirete irtihâl etmesini bilenlerin gönül ufuklarından doğar.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Altınoluk Dergisi, 2017 – Aralık, Sayı: 381, Sayfa: 032

BENZER HABERLER

DÜNYA VE AHİRET HAYATININ ÖNEMİ NEDİR? DÜNYA HAYATINI AHİRETE TERCİH EDENLER AHİRET HAYATINI İSTEYENLER DÜNYALIK İÇİN DİNİ KULLANANLAR AHİRET HAYATINA HAZIR MIYIZ?

PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V)’İN DÜNYA VE ÂHİRET HAYATINA BAKIŞI

ÖNÜMÜZDE AHİRET HAYATI VAR!

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/dunya-ahiretin-tarlasidir.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe