Allah’ın Hiçbir Şeye Benzemeyişi ile İlgili Ayetler

Allah’ın Hiçbir Şeye Benzemeyişi ile İlgili Ayetler

Kâinatı yaratan ve idare eden en yüce varlık olan Allah’ın hiçbir şeye benzememesi ile ilgili ayetler.

Allah, kâinatı yaratan ve idare eden en yüce varlıktır. Allah, yarattığı varlıklarından hiçbirine benzemez. Kur’an-ı Kerim’de pek çok ayette Allah’ın hiçbir şeye benzemeyişinden bahsedilir.

ALLAH’IN HİÇBİR ŞEYE BENZEMEMESİ İLE İLGİLİ AYETLER

O Rabbiniz, sizin için yeryüzünü bir döşek, göğü de bir binâ yaptı. Gökten yağmur indirip onunla size rızık olarak çeşitli meyveler, ürünler çıkardı. O halde, siz de gerçeği bile bile Allah’a ortak koşmayın! (Bakara suresi, 22. Ayet)

***

O, gökleri ve yeri hiç yoktan, eşsiz ve benzersiz şekilde yaratandır. Eşi olmadığı halde O’nun nasıl çocuğu olabilir ki? Her şeyi O yaratmıştır ve O her şeyi hakkiyle bilendir. (Enam suresi, 101. Ayet)

***

“O, göklerin, yerin ve ikisi arasında bulunan her şeyin Rabbidir. Öyleyse yalnız O’na kulluk et; O’na olan kulluğunda sabır ve sebât göster! Hiç O’na denk ve adaş olacak başka birini biliyor musun? Hayır, yoktur!” (Meryem suresi, 65. Ayet)

***

O, gökleri ve yeri daha önce bir benzeri olmaksızın yoktan yaratandır. O size kendi cinsinizden eşler, hayvanlardan da çiftler yarattı. Sizi ve hayvanları bu düzen içinde üretip çoğaltmaktadır. O’nun benzeri gibi hiçbir şey yoktur. O, her şeyi hakkiyle işiten, her şeyi hakkiyle görendir. (Şura suresi, 11. Ayet)

***

Hiçbir şey O’na denk değildir. (İhlas suresi, 4. Ayet)

Kaynak: kuranvemeali.com

İslam ve İhsan

KAYNAK :
https://www.islamveihsan.com/allahin-hicbir-seye-benzemeyisi-ile-ilgili-ayetler.html

İçeriği Oyla
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

VEYA
close

Subscribe